Пепелта е един от най-добрите органични торове за краставиците. Ако с минералните торове всичко е ясно: те трябва да се приготвят и прилагат в съответствие с инструкциите на опаковката, то с органичните, наричани още народни средства за подхранване на краставици, всичко не е толкова просто: те трябва да се приготвят самостоятелно в правилните пропорции. Ето какво трябва да знаете за употребата на пепел при отглеждането на краставици.
Торене на краставиците с дървесна пепел
Торенето на краставиците с пепел е може би най-ефективният тор (брезовата пепел съдържа до 10-12% калий, 4-6% фосфор, 30-40% калций и други микроелементи, включително магнезий и бор, но не и азот), който може да се използва практически от самото начало на цъфтежа на растението на всеки 7-10 дни (особено по време на плододаването).
Билката, която само опитните градинари слагат в дупката при засаждане на краставици
Освен това, поръсването на растенията с пепел помага в борбата с много вредители по краставиците - листни въшки, паякообразни акари, както и охлюви и охлюви. Но тютюневият прах е по-ефективен в това отношение.
Така че, за да приготвите разтвор от дървесна пепел за течно подхранване на краставици, трябва да вземете 1-2 чаши пепел (100-200 грама) и да я разредите в 10 литра вода. След това поливайте в корена като използвате 3-5 литра разтвор на пепел на 1 кв. м. леха с краставици или 0,5-2 литра от разтвора на 1 растение.
Ако искате да увеличите разтворимостта на калций, магнезий , желязо и други микроелементи, когато използвате разтвор на пепел, тогава трябва да добавите оцетна киселина към него (50-100 мл 9% оцет на 10 литра разтвор).
Краставиците растат криви: Едва ли предполагате, че това е причината
Дървесната пепел може да се използва както в суха форма (просто поръсете шепа пепел близо до растението преди поливане), така и за листно подхранване (пръскане по листата), само че в този случай концентрацията на разтвора трябва да бъде 2 пъти по-малка, тоест за 10 литра вода се слага 1/2-1 чаша пепел или 50-100 грама.
Ако обаче добавите 50-100 мл 9% оцет към разтвора на пепелта, можете да потушите прекомерно алкалната му реакция. Пепелта обикновено може да се смесва с всякакви органични торове. Но тя не трябва да се смесва със суперфосфат (това ще намали усвояването на фосфатите от растенията). Следователно, трябва да разделяте подхранванията с течение на времето.