Доматите и картофите силно изчерпват почвата, оставяйки след себе си специфични проблеми. Добрият избор на последващи култури ще подобри здравето на почвата и ще увеличи добива. Бобовите растения са най-добрите наследници на пасленовите култури.
Най-добрите култури, които да засадите след домати и картофи
Експертите от университета Корнел посочват, че бобовите растения не само фиксират азот, но и помагат за прекъсване на цикъла на почвените патогени, които засягат пасленовите култури, като например вертицилийно увяхване. Грахът, бобът или баклата ще добавят азот към почвата благодарение на своите нодулни бактерии.
Как да поливаме доматите, за да не се напукват: Просто правило, което всеки градинар трябва да научи
Зеленото торене (засаждане на сидерати - растения, които насищат почвата с хранителни вещества) бързо ще възстанови структурата и хранителната стойност на почвата. Горчицата, фацелията или ръжта потискат патогените и плевелите.
Кореноплодните култури като моркови и цвекло са по-малко взискателни към азот, който е бил използван от предшествениците им. Зеленолистните култури (маруля, копър, спанак) имат кратък вегетационен период. Те успяват да дадат реколта преди натрупването на вредители от паслън. Алиумите (лук, чесън) отделят фитонциди, дезинфекцирайки почвата. Кореновата им система работи по различен начин.
Културите от семейство Тиквови (тикви, краставици, тиквички) понасят добре такава промяна. Те консумират хранителни вещества от различни почвени слоеве.
Струва си да се избягват и сродни пасленови култури: чушки, патладжани. Те са уязвими към същите болести и вредители. Зелето може да бъде рискован избор поради често срещани вредители. По-добре е да дадете на почвата малко почивка под зеления тор.
Правилното сеитбообращение спестява енергията и почвените ресурси на градинаря. То прекъсва циклите на болести и вредители.
Как да наторите доматите точно сега за бърз растеж и обилно плододаване
Какво да направите след прибиране на реколтата от картофи
Останалите върхове не трябва да се компостират, дори и да не са били третирани с химикали. Картофената растителност просто се изгаря. Пепелта може да се разпръсне из градината.
Най-често се добавя органична материя (оборски тор, дървесна пепел) след прибиране на реколтата на картофите. Минералните торове са по-рядко срещани. И в двата случая това се прави през октомври и по-късно. Дори след първите слани. Освен това, градинарите практикуват засаждане на зелено торене. От минералните добавки се добавят суперфосфат и нитроамофоска.
Фосфорното брашно се прилага върху торфени и подзолисти почви заедно с оборски тор или амониев сулфат. Суперфосфатът е подходящ за всички видове почви, но по-често има препоръки за добавяне на нитроамофоска и нитрофоска.
Как лещата помага за богата реколта от домати: Само старите градинари знаят това