Съблюдаването на правилата и препоръките за избор на сорт, обеззаразяване на семената, засаждане, поливане, подхранване, грижа за пъпешите гарантират добрата реколта, сладкия вкус и вълшебен аромат на тези любими летни плодове. Всяка грешка, като грешките, допускани при поливане на пъпеши, може да коства реколтата или да доведе до нискокачествени плодове.
Още: Как да се отървете от листните въшки само за един ден
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Пъпешите са подходящ избор за градинари, които нямат възможност да поливат често културите. Кореновата им система ги прави устойчиви на засушаване, а самите те предпочитат слънце, много топлина и адекватно напояване, което ще рече обилно, но по-рядко.
Информираността относно предпочитанията на пъпешите към климатични условия, почва, подхранване, напояване минимизира риска от грешки, допуснати от градинарите, и е предпоставка за добра реколта.
С какво се прави най-често подхранване на дини и пъпеши
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Още: Най - ефективният начин да държите змиите далеч от двора и градината си
Поливане на пъпеши – какво е важно да знаем?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Листата на чесъна няма да пожълтеят, ако ги поръсите с това
Още: Всички го мислят за плевел - хитрите градинари правят златна тор от него
Ако сте решили да се насладите на вкуса и аромата на домашно отгледани пъпеши, важно е да се запознаете с поливната норма, тъй като грешките при поливане на пъпеши струват скъпо. Поливната норма, количеството вода, от което пъпешите се нуждаят на различните етапи от своето развитие, е различна и зависи от тези етапи.
Поливането се ограничава по време на закаляване на растенията, а преполиването на тези сухоустойчиви плодове води до опасност за реколтата, породена от по-бавното и трудно развитие на кореновата система, дължащо се на поливането с твърде много вода или твърде често. Преполиването е особено нежелано по време на образуване на плодовете и несъобразяването с тези предпочитания на пъпешите поражда риск за реколтата.
Препоръчва се да се наблегне на поливане чак при зреенето на плодовете, ако силно засушаване не принуди градинарите да поливат по-рано. Следи се влажността на почвата да бъде 75-80%, за да се постигне и оптимално развитие на растението.
Още: Най-добрите сортове домати: Те са сладки, месести, зреят рано и са устойчиви на болести
Още: 7 лечебни билки, които нашите баби имаха задължително в градината си
При поливане на пъпеши основните рискове идват от преполиване, а не толкова от засушаване, тъй като пъпешите са топлолюбиви плодове, които не се нуждаят от особена влага.
Начини за напояване и грешки при поливане на пъпешите
Освен към количествата вода и честотата на поливане пъпешите имат и своите предпочитания относно начина на напояване. Най-подходящо за пъпешите е капковото напояване, тъй като не изисква много труд и усилия за разлика от браздовото поливане и позволява да се избегне контактът на листата с вода, неизбежен при метода на поливане „дъждуване“, който увеличава риска от заболявания по пъпешите именно заради мокренето на листата. Капковото напояване се отличава с редица предимства, сред които:
- Икономичност – методът не позволява разхищение на ресурси.
- Икономия на време – не е нужно градинарят да отделя от времето си, за да се извърши поливане.
- Равномерно разпределяне на водата, което води до по-добра продукция.
- Намалява се риска от върхово гниене и деформация на пъпешите благодарение на осигуряването на постоянна влажност без колебания.
Професионалистите в отглеждането на пъпеши знаят, че употребата на система за допълнително напояване води до двойно по-висок добив и по-богата реколта. Те са наясно и с нуждите от вода на всеки етап от развитието на пъпешите и осигурявайки я, си гарантират по-добрата реколта.
Нямате място в градината? Използвайте вертикалния метод за отглеждане на ПЪПЕШИ
Сред основните грешки, допускани при поливане на пъпешите, са:
- Поливане чрез дъждуване, което води до контакт на листата на пъпешите с водата, увеличаващ риска от развитие на заболявания, които могат да се отразят тежко на реколтата, застрашавайки я.
- Поливане с едни и същи количества и честота независимо от фазата на развитие на пъпешите.
- Преполиване на пъпешите и използване на твърде много вода особено преди етапа на зреене, в който поливните норми се увеличават. Преполиването е не по-малко опасно за реколтата от недостигът на вода. То води до гниене на корените на пъпешите особено ако не е горещо времето, за да намалят високите температури почвената влажност.
- Неравномерно поливане и разпределяне на водата, колебания във влажността, които са сред основните причини за бедна или некачествена реколта, както и за деформация на плодовете, водеща до продукция с ниско качество, трудна за реализиране и неносеща нужната финансова печалба.
- Недостиг на вода, липса на адекватно поливане с нужните количества вода. Често градинарите пропускат да осигурят допълнително количество вода, необходимо на пъпешите, ако се формират големи плодове, довеждащи до значителен разход на вода и изискващи оптимална почвена влажност за получаването на високи добиви.
- Пропуски в поливането по време на цъфтежа и образуването на яйчниците – период, който е особено взискателен към формирането на оптимални условия за отглеждане и адекватно напояване.