Зеленият камък, наричан още железен сулфат хептахидрат, е фунгицид за защита на градински растения от гъбични заболявания, както и за унищожаване на мъх и лишеи по дърветата. Представлява 53%-на сол, образувана от взаимодействието на двувалентно желязо и сярна киселина, свързана с водни молекули (кристалхидрат) - гранули или прах със светлозелен или сиво-зелен цвят (понякога с кафяв оттенък), силно разтворими във вода.
Механизмът на действие е контактен. Периодът на защитно действие е 14 дни. Срокът на годност на железния сулфат е неограничен, препаратът е хигроскопичен, затова се съхранява в плътно затворен стъклен или пластмасов контейнер на сухо място.
Още: С какво да пръскаме против комарите в градината
Приложение
Железният сулфат се използва в градината за защита на растенията от редица заболявания:
- - алтернариоза
- - антракноза
- - кокомикоза
- - кластероспориум
- - сиво гниене
- - краста по ябълките и крушите
- - брашнеста мана
- - лозов оидиум
Железният сулфат не предпазва от бактериални инфекции. Практически не се използва в стайното цветарство.
Дърветата и храстите може да се пръскат само през пролетта или есента - строго преди пъпкуване или след падане на листата и оголване на клоните. Железният сулфат не се използва като тор или за третиране на инфекции по зелените листа, защото причинява изгаряния на листната тъкан - киселинността на 3-5%-ов разтвор е около pH 3-5 (силно киселинна реакция).
Още: С какво е задължително да се пръскат ябълките през юли
Разходни норми
Като правило се използват следните концентрации:
- 3% разтвор за костилкови плодове (сливи, череши, кайсии, праскови, череши, сливи) - 300 г железен сулфат на прах на 10 литра вода. Пръскане преди покриване на голи клони или лози;
- 4-5% разтвор за семкови плодове (ябълка, круша, дюля, арония, грозде): 400-500 г железен сулфат на прах на 10 литра вода, с разходна норма от около 10-15 литра на 100 кв. м;
- 5-6% разтвор - за унищожаване на мъх и лишеи по дървета и градински плочки, почистване на мазета или изби от мухъл: 500-600 г прах от железен сулфат на 10 литра вода.
Ако нямате везни, отмерете 2% разтвор на око: половин супена лъжица железен сулфат на 1 литър вода, течността ще бъде ярко оранжева.
Железният сулфат забавя отварянето на пъпките с около седмица, така че третирането с 3-4% разтвор преди началото на вегетацията помага за оцеляване в периода на пролетните слани.
Още: С какво е задължително пръскането на лозето през юли
Недостатъци на железния сулфат
Не можете да пръскате върху листа и млади издънки - железният сулфат ги изгаря, ако е в концентрация над 1%.
Концентрация до 1% е практически неефективна за патогена.
Железният сулфат бързо се окислява до тривалентно желязо и губи фунгицидните си свойства. Следователно, периодът на защитно действие е средно само 10-14 дни.
Трябва да се обработва много внимателно през пролетта, препоръчително е да се използва само през есента.
Ефективност на железния сулфат
Третирането с железен сулфат през пролетта забавя отварянето на пъпките и пробуждането на храста; това, в зависимост от времето, е едновременно плюс и минус.
Ако имате ценни сортове грозде или овощни дървета, трябва да се даде предимство на медни препарати: меден сулфат, бордолезова смес, оксихом и др. Ефективно се използва следната схема за третиране на градината: през пролетта - пръскане с меден сулфат, през есента - железен сулфат.
Още: За какво трябва да внимаваме при пръскане със зелен камък
Съвместимост на железен сулфат
Препаратът е несъвместим в общи разтвори с органофосфорни инсектициди и други препарати, които се разлагат в алкална среда. Смесването на железен сулфат с вар не е разрешено.
Токсичност
Железният сулфат има клас на опасност 3 за хората, опасността за пчелите не се оценява, тъй като не се извършват третирания на листа и цветове. Медният сулфат е фитотоксичен в концентрации над 1% - силно киселинната реакция на разтвора разяжда тънкия епидермис, по-плътните покривки на клоните и стволовете могат да издържат на концентрация не повече от 6%.