Лесно за отглеждане и издръжливо, зелето, отглеждано в градината, е хранителен и възнаграждаващ градинарски проект. Отглеждането на зеле е сравнително лесно, защото е издръжлив зеленчук, който не е твърде капризен. Познаването кога да засадите зеле и условията, които то предпочита, ще ви възнагради с невероятен зеленчук, който е чудесен за салати, пържени ястия, кисело зеле и безброй други рецепти.
Информация за зелевото растение
Зелето (Brassica oleracea var. capitata ) расте добре в плодородна почва и обича слънце или полусянка. Предлага се в разнообразие от зелени нюанси, както и лилаво или червено, като формите и текстурите варират значително.
Още: При отглеждане на зеле - ето кои тънкости носят богатата реколта
Зеленото зеле и бок чой имат сравнително гладки листа, докато листата на савойското и накитайското зеле са накъдрени. Има много различни видове, така че не забравяйте да изберете такъв, който е подходящ за вашия регион на отглеждане.
Да, можете да замразите зеле – ето как
Кога да засаждаме зеле
Сезонът на засаждане на зелето е доста дълъг. Ранното зеле трябва да се разсади възможно най-скоро, за да може да узрее преди летните жеги. Ако се чудите кога да засадите зелеви растения, трябва да знаете, че се предлагат няколко сорта с различно време на зреене, така че можете да имате реколта през цялото лято.
Когато засаждате зеле, закалените растения могат да бъдат много устойчиви на слани. Затова можете да ги засадите рано през пролетта с други зеленчуци от хладния сезон. Късното зеле може да се засади в средата на лятото, но не забравяйте, че то няма да развие глава до есента.
Още: Да възможно е! Отглеждане на зеле без химикали в градината ви
Как да отглеждаме зеле
Когато засаждате зелеви растения в градината си, не забравяйте да поставите разсада на разстояние от 30 до 60 см един от друг, за да му осигурите достатъчно място за отглеждане на големи глави. Ранните сортове зеле могат да се засаждат на разстояние от 30 см един от друг и ще растат с тегло от 454 гр. до 1 кг. По-късните сортове могат да дадат глави, които могат да тежат повече от 4 кг.
Ако засаждате от семена, посейте ги на дълбочина от 6 до 13 мм в почва с pH баланс от 6 до 6,8. Поддържайте семената влажни и проредете младите разсад, за да им дадете място да растат.
Засаждане на зеле: Сложете това в дупката, за да са едри и сочни главите
Плодородната почва осигурява добър старт на зелето. Добавянето на азот към почвата, след като растенията са се вкоренили добре, ще им помогне да узреят. Корените на зелето растат на сравнително плитко ниво, но е важно да поддържате почвата влажна, за да бъдат зеленчуците ви сочни и сладки. Зелето расте най-добре в региони, където температурата не надвишава 24°C, което го прави идеална есенна култура.
Още: Какви растения да отглеждате до зелето, за да имате обилна реколта както никога досега
Прибиране на зеле
Когато главата ви зеле достигне желания размер, отрежете я в основата. Не чакайте, докато главата се разцепи, защото разцепената глава ще привлече болести и вредители. След прибиране на зелето , отстранете цялото растение и кореновата му система от почвата.