Маната по доматите е заболяване на зелените части на растенията, което е едно от най-често срещаните, с които се сблъскват производителите. Предотвратяването на появата и разпространението на болести се осъществява чрез предприемане на пълен набор от превантивни действия, а много често и чрез интервенционни действия.
Още: Как да се справим с увяхването по върховете на доматите
Доматената мана е едно от най-разпространените и често срещани болести по доматите. Причинява се от псевдогъбичката Phytophthora infestans, която се развива много бързо при благоприятни условия и атакува всички части на незащитеното растение. Може да се появи по всички части на растението през всички периоди на вегетация. За да се предотврати появата и развитието на тази гъба върху зелената маса на растението, е необходимо да се предприемат няколко превантивни мерки, а много често, при неблагоприятни условия, да се действа и по интервенционен начин.
Симптоматология на заболяването
Още: Реколта от домати, за която всеки градинар мечтае: Тайната е в този тор
Псевдогъбичката Phytophthora infestans причинява щети по всички части на растенията. Изключително влажното време и малко по-ниските средни температури са идеални за появата и последващото спорулиране и разпространение на болестта. Първите симптоми се появяват, когато растенията се отглеждат в температурен диапазон от 18-21 градуса и висока относителна влажност от 60-90%.
Кога е подходящо да се пръскат доматите с йод
Как да се справим с мана по доматите и картофите?
Първите симптоми на заболяването са свързани с появата на светлозелени или белезникави петна по листата на растенията, първо по върховете на листата. След определен период и неблагоприятни климатични условия, петната се разпространяват по цялата листна маса и я изсушават. Появява се по стъблото под формата на елиптични петна, които се променят от първоначалното светло състояние до по-тъмен цвят. Те се появяват във формата на пръстен, което блокира потока от хранителни вещества и в крайна сметка изсушава растенията. Плодовете са засегнати от тъмни петна, които водят до гниене и разпадане както на плода, така и на растението.
Превантивни методи за борба с мана
Още: НЕ ги засаждайте: Сортовете домати, които ще ви разочароват с реколтата си
Тъй като доматената мана се среща в условия, при които растението е изложено на неблагоприятни климатични условия за продължителен период от време, е необходимо да се предприемат редица превантивни мерки, за да се предотврати появата и разпространението ѝ. Първо, необходимо е да се започне производство с млади, фитосанитарни растения , което ще намали възможността за поява на това заболяване.
Увеличаването на производството върху дрениран терен и върху земя, която не е пренаситена с вода, също ще спомогне за намаляване на появата на мана . Необходимо е също така да се спазват правилата за сеитбообращение. Освен това е много важно да се определи и спазва подходящо разположение на растенията , което ще позволи по-добра вентилация на пространството между растенията, което в крайна сметка ще елиминира излишната влага.
Може ли да засадите 2 корена домати в една дупка?
Ако растенията се отглеждат в оранжерии, е важно да се извършва своевременно проветряване на производствената зона . В същото време е необходимо да се отворят всички отвори на оранжерията по време на вентилация, за да се проветри и вентилира пространството по-бързо. Необходимо е също така редовно да се прищипват растенията и да се премахват части от растенията, които са на сянка или които засенчват останалата част от растението. Освен това, след всяко прищипване и формиране на растящата форма, е необходимо отстранените части на растението да се извадят от оранжерията и, ако е възможно, да се изгорят. Пространството между редовете трябва винаги да се поддържа чисто и проветриво.
При поливане на домати в оранжерия – какви тънкости си има
При работа с растения е изключително важно да се спазват хигиенните условия. Необходимо е да се използват ръкавици и дезинфекцирано оборудване. Използвайте хигиенично и здравословно безопасна вода за поливане на растенията . Поливането трябва да се извършва в ранните сутрешни часове и никога в късните вечерни часове. Ако е възможно, използвайте системи за капково напояване, за да избегнете допълнително намокряне на листата и стъблата.
Още: Кога е подходящо да се пръскат доматите с коприва?
Химическа защита
Тъй като доматената мана е гъбично заболяване, фунгицидите се използват за предотвратяване на появата и разпространението ѝ. В момента на пазара се предлагат много фунгициди, базирани на различни активни вещества, които помагат за предотвратяване на появата на мана и потискане на разпространението ѝ. Много е важно да се провери дали тези агенти или активни вещества са в списъка с разрешени агенти.
Кога е необходимо ръчно опрашване на домати
При прилагане на химични агенти е изключително важно да се използват предпазни средства , които ще предпазят производителя от негативното въздействие на агента върху здравето му. Необходимо е също така да се спазва дозировката на продукта и карентният период. Когато третирате растенията, обърнете внимание на метеорологичните условия . Не е препоръчително да се извършва третирането в най-горещата част на деня, нито когато относителната влажност е висока.