Юни е времето за торене на малини. Набавянето на важните хранителни вещества увеличава възможността за прибирането на максималната реколта. Дали е време да наторите малините през юни, може да разберете по външния вид на насажденията. В случая се избира между два тора - всеки един от тях е най-добрият избор в конкретна ситуация.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Торене на малините през юни
Ако, например, те имат големи, наситено зелени листа, това е индикатор за излишък на азот. В този случай растението трябва да се подхрани с калий. Този тор ще стимулира цъфтежа. Работният разтвор се приготвя от 2 супени лъжици минерален тор, разтворен в кофа с вода. Ако малиновите листа падат и самите те имат избледнял оттенък, това означава, че растението не получава достатъчно слънчева светлина и азот. В този случай можете да използвате нитроамофоска - шепа тор на 10 литра вода.
Най-добрият тор за едри и сладки малини се приготвя с 3 лъжици от това
Но си струва да запомните, че торенето трябва да се извършва върху предварително навлажнена почва. Ако почвата е суха, трябва да я напоите с обикновена вода и да изчакате, докато влагата се абсорбира.
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Грижи за малините през юни
Важно е да поливате малините и да разрохквате почвата. Ако се появят признаци на заболяване, лечението трябва да се извърши с конкретния препарат. Храстът не може да се нарече непретенциозен в грижите. Изисква обилно и най-важното редовно поливане. Няма нужда да пестите вода; малините обичат добре навлажнена почва.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Същевременно малините не понасят стагнация на влага, но също така не трябва да ги оставяте да страдат от прекомерно засушаване. Съсредоточете се върху времето, количеството на валежите и степента на насищане с влага. Ако дълго време не е имало дъжд и слънцето пече силно, тогава малините започват да изсъхват, това може да причини смъртта на корените. Трябва да поливате в корена поне 2 пъти седмично и внимателно да наблюдавате състоянието на храста.
Застоялата вода или сухата почва оказват пагубен ефект върху реколтата от ягодоплодни. Начин за поддържане на баланса на влагата е мулчирането. Този метод предотвратява прекомерното изпаряване на водата и подобрява структурата на почвата.
Също така през юни издънките, високи над метър, трябва да бъдат подрязани с няколко сантиметра. Ако тази процедура не се извърши, тогава:
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
- плътността на издънките пречи на нормалния растеж на малините;
- наситеността на цвета се губи, плодовете ще растат безвкусни;
- обраслите клони са идеална среда за размножаване на насекоми вредители;
- в гъсто растящ малинов храст гъбичните заболявания се предават бързо;
- новите издънки страдат от липса на светлина и хранителни вещества и може да не оцелеят през зимата.
5 техники за супер реколта от малини: ще събирате плодовете в кофи