Най-ефективният начин да предпазите доматите от вредители

25 юли 2025, 17:39 часа 0 коментара

Въпреки че в природата има съвършенство, факт е, че нашите култивирани домати рядко постигат тази възвишена цел. Безброй вредители по доматените растения дебнат точно зад ъгъла, готови да унищожат ценните ви семейни наследства.

Как да направите правилно резитба на доматите

Дори щетите от насекоми по доматите да са незначителни, самите вредители често са преносители на болести . Затова е наложително да разпознаете щетите от насекоми по доматите и да научите как да третирате вредителите по доматите.

Доматени вредители и насекоми

Още: Направете това с доматите, за да запазите реколтата през юлските жеги

Има много вредители по доматените растения – това са едни от най-често срещаните.

Листни въшки

Често срещани вредители по доматите, както и вредители по почти всичко останало, са листните въшки. Листните въшки се разпространяват по новите стъбла и долната страна на листата, оставяйки след себе си лепкава медена роса . Те изсмукват богатия на хранителни вещества сок от растението. Медената роса привлича други досадни насекоми. Силна струя вода може да ги отмие, но може да повреди домата. Можете също да напръскате с инсектициден сапун или спрей с чеснов масло, за да намалите популацията или да насърчите естествени хищници, като например дантела или калинки , които само с удоволствие ще помогнат за намаляване на броя им.

Бълхи бръмбари

Още: Какво да направите, ако доматите се напукват на храста

Бълхите бръмбари са още един насекомен вредител по доматените растения. Тези малки, метални, тъмнокафяви бръмбари изяждат дупки в листата, което в крайна сметка спира или дори убива младите растения. Премахнете плевелите около растенията, където гнездят бръмбарите, и напръскайте доматите с инсектициден сапун. Твърди се, че босилек , засаден наблизо, също ги отблъсква.

Скакалци

Скакалците също обичат да хрупат доматите ви. Тези клиновидни, бледозелени подскачащи насекоми се хранят със сока им и карат листата да се извиват, но това не е истинският проблем. Скакалците пренасят патогени, които могат да причинят опустошителни болести по растенията. Както при листните въшки, силна струя вода може да ги премахне или да ги напръскате с инсектициден сапун или органичен пестицид

Паякообразни акари

Още: Кислородна вода: Как помага за богата реколта от домати?

Доматените паяжинисти акари са малки насекоми, които образуват мрежи, които карат растението да изглежда сякаш е покрито с бяла плесен. Любимите им места са върховете на листата и цветните пъпки, но се хранят и със сока на листата. Поливайте редовно доматеното растение, което намалява разпространението на тези акари , и избягвайте азотни торове. Използвайте хищни акари , за да помогнете за контролирането на вредителите. Измийте растението с мек сапун и изплакнете добре, за да премахнете някои от акарите, и отрежете силно заразените участъци.

До каква височина трябва да се подрязват доматените растения?

Белокрилки

Белокрилките засягат предимно домати, отглеждани в оранжерии или стайни растения . Пръскайте листата сутрин, за да нарушите хранителния им режим и да изместите яйцата, нимфите и какавидите. По-ниските температури също ще намалят активността на белокрилките. Естествен хищник, Encarsia formosa, може да намали популациите.

Телени червеи

Още: Кои розови домати са най-устойчиви на болести?

Телените червеи са светлокафяви червеи с твърдо тяло. Те са ларвен стадий на щракващите бръмбари и се хранят с подземни стъбла и корени, което спира растежа на растението и намалява добива. Обработвайте почвата, за да ги изложите на птици и други хищници, прилагайте полезни нематоди и редувайте културите всяка година. Както виждате, има множество вредители, които могат да засегнат доматите. Идентифицирането и третирането на вредителите по доматите е ключът към възможно най-бързото разрешаване на проблема. Засаждайте устойчиви на вредители сортове, ако е възможно, практикувайте сеитбообращение, поддържайте градината и оборудването хигиенични, закрепвайте и мулчирайте доматите , за да не влизат в контакт с почвата, и използвайте добре дренирана почва, обогатена с много органична материя. Проверявайте разсада и разсада си и ги изхвърлете, ако видите признаци на нападение или болест.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес