Краставиците са жадни растения – те ще използват много вода през целия сезон. Те обаче имат своите ограничения. Твърде много вода в почвата може да причини проблеми, потенциално намалявайки добива. Затова сега ще разгледаме 5 признака, които показват, че сте поливали краставиците повече от нужното.
Ако подозирате, че може да преполивате краставиците, потърсете тези симптоми по растенията си. След това помислете за съответно коригиране на режима си на поливане.
Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така
Колко често трябва да поливате краставиците?
Преди да разгледаме признаците на прекомерно поливане, какво е правилното количество вода за краставиците? Е, може би по-важна от честотата на поливане е почвата, в която отглеждате краставиците си.
Ако отглеждате краставици в контейнери, ще бъде много трудно да ги преполеете. Просто се уверете, че саксиите ви имат отвори за дренаж. Всички смеси за саксии могат да се отцеждат много добре, дори когато поливате прекомерно.
За градини, засадени в земята, може да се наложи да тествате почвата си, за да разберете нейния състав. Ако имате повече от 25% глина в почвата си, тогава тя може да не се отцежда много бързо. Това може да доведе до преовлажняване на почвата, което причинява симптомите на преполиване.
И така, колко често трябва да поливате краставиците?
Краставиците предпочитат постоянно влажна почва през целия сезон. Поливайте само след като първите 3-5 см почва изсъхнат и мулчирайте около основата на растенията, за да подобрите задържането на влага. Подобрете слабо дренираната почва, като добавите компост и други разградени органични вещества.
Само 1 поливане и ще забравите за горчивината на краставиците
Признаци на преполивани краставични растения
Ако вашите растения имат някой от следните 5 симптома, вероятно сте прекалили с поливането. Не забравяйте да вземете предвид и други възможни причини за симптомите, преди да намалите поливането си.
1. Увяхващи листа
Един от първите симптоми, които може да забележите при преполяти краставици, са вехнещите листа. Ако растенията ви започнат да увисват и не се възстановяват след поливане, може да имат твърде много вода в почвата.
Този симптом може да бъде труден, тъй като увехналите листа могат да са признак и за недостатъчно поливане. Лесно е обаче да се определи кой проблем е по-вероятен. Ако почвата ви е суха, полейте растенията. Ако увехналите листа са причинени от липса на влага, поливането ще доведе до възстановяване на листата в рамките на няколко часа.
Ако обаче поливането не реши проблема, тогава може да е виновно прекомерното поливане. Увяхването има и други причини, включително високи температури и болести, но прекомерното поливане е един от основните виновници.
Поливане на краставиците в горещините: Грешките дори на опитните градинари
2. Пожълтяване на листата
Друг признак за преполиване на краставица са пожълтяващите листа. Ако листата на краставицата ви започнат да стават бледозелени или жълти, навиците ви за поливане може да причиняват страдание на растенията.
Когато в почвата има твърде много вода, тя може да отмие някои от наличните хранителни вещества, особено азот. Това е една от възможните причини за пожълтяване на листата. Макар че това може да е индикация за прекомерно поливане, може да е и знак, че трябва да наторите.
Другата причина е проста - невъзможност на растението да усвоява хранителни вещества заради лоша аерация в кореновата зона. Твърде много вода може да затрудни корените да „дишат“, което в крайна сметка ограничава усвояването на хранителни вещества.
3. Мокра почва или кореново гниене
Ако забележите застояла вода на повърхността на почвата за повече от няколко часа, е възможно тя да е подгизнала. Мократа почва може да задуши корените, което може да доведе до кореново гниене.
Ако задълбаете няколко сантиметра в почвата и видите кафяви, кашави корени, вашите растения може да страдат от кореново гниене.
За да подобрите дренажа, допълвайте почвата си с компост през есента или началото на пролетта всяка година. Органичната материя помага за подобряване на наклона и структурата на почвата, но също така добавя добри бактерии към нея, което може да помогне за аерацията и здравето на корените.
Пожълтяване на листата на краставиците заради липса на калий
4. Болест
Преполиването може да доведе до повече болести по краставиците. Изобилието от вода може да се превърне в развъдник на растителни патогени, което може да причини вреда на вашите растения.
5. Забавен растеж
Ако младите ви разсади от краставици изглеждат забавени в растежа си, причината може да е прекомерното поливане. Липсата на въздух в кореновата зона може да причини бавен или дори липса на растеж заради липса на хранителни вещества.
Закърнелите растения от краставици могат да бъдат причинени от:
- Студена почва или въздух (и двете в идеалния случай над 21°C)
- Лошо осветление
- Липса на хранителни вещества
- Трансплантационен шок
Дайте на растенията време да се адаптират след пресаждането, преди да се наложи да се примирите с най-лошото.
Бели и сиви петна по листата на краставиците - какво е спасението
Как да избегнем преполиването на краставиците?
Ако установите, че растенията ви са преполивани, какво можете да направите по въпроса? Ето няколко съвета, за да избегнете прекомерното поливане на краставиците:
- Поливайте по-малко
- Отглеждайте в повдигнати лехи или контейнери
- Засадете върху могили
- Обогатете почвата с компост