Получаването на богата реколта от чушки до голяма степен зависи от правилното и навременно поливане. Ако растението страда от липсата на влага, то забавя растежа си, започва да цъфти по-късно, цветовете му окапват, а плодовете може да са малки и безвкусни. Твърде голямото количество вода обаче може да причини и щети, водещи до гниене на корените.
Колко често да поливаме чушките?
Нуждите от влага на пипера варират през целия му жизнен цикъл и зависят от метеорологичните условия и от етапа на развитието му.
Преди вкореняване и в началния етап след засаждане в почвата, поливането трябва да е умерено, като набавя малки порции вода. Приблизително половин литър вода е достатъчен за един храст.
Как правилно да поливаме чушките в жегата?
Преди цъфтеж. На този етап чушките не се нуждаят от прекомерна влага, така че поливането трябва да е умерено, като се изчаква почвата да изсъхне - поливането трябва да се осъществява веднъж или два пъти седмично.
След началото на цъфтежа и завързването на плодовете. През този период нуждата от влага се увеличава значително. Поливайте редовно, възрастните храсти вече се нуждаят от около един и половина литра вода на растение. След появата на плодовете се препоръчва да увеличите количеството вода, като поливате поне два до три пъти седмично.
В зависимост от времето поливането на пипера трябва да се извършва със следната честота:
Ако настъпи период на суша, растенията трябва да се поливат сутрин и вечер. Количеството вода трябва да се увеличи до поне 3 литра за всеки храст, тъй като при високи температури влагата се изпарява много бързо. В същото време, при екстремни горещини е по-добре да се полива по-често, но на по-малки порции, за да се избегне преовлажняване, което може да провокира гниене.
Най-добрият юлски тор за едри и месести чушки е този
Ако времето е облачно и хладно (температура не по-висока от +25 градуса), тогава храстите могат да се поливат по-рядко - веднъж на 2-3 дни, но обилно.
Ако температурата на въздуха падне под +15°C , поливането може да се спре напълно, докато времето се нормализира, тъй като при такива условия растението абсорбира вода по-бавно и рискът от кореново гниене се увеличава.
Също така всеки градинар трябва да знае, че поливането със студена вода е сериозен стрес за растението. То може да причини окапване на цветовете, забавен растеж и значително намаляване на добива. Винаги използвайте вода, затоплена до стайна температура, за предпочитане дъждовна вода или вода, престояла в бъчва.
Акари по чушките: Как бързо да се отървете от тях