Поливането на доматите не е просто осигуряването на влага, а ключът към изобилието или причината за колапса на растенията. Неправилното поливане води до празни храсти вместо до желаната реколта. Рядкото, но обилно поливане създава илюзията за грижа, но води до проблеми. Провокира гниене на цветовете и плодовете поради прекъсващо снабдяване с калций. Честото, умерено поливане отпуска кореновата система на растенията. Ленивите корени спират активно да растат дълбоко в почвата.
Фаталната грешка при поливане на доматите
Резултатът от бавния растеж на корените е бавно развитие на храста и лошо плододаване. Постоянно влажната почвена повърхност увеличава риска от гъбични заболявания.
Как да накарате доматите да дават 2 пъти повече плодове: Един прост трик
Поливането късно вечер или през нощта нарушава естествения ритъм на растенията. Студената вода по това време причинява силен стрес на доматите. Нощното напояване също провокира напукване на зреещите плодове. Корените изтласкват влагата към охладените надземни части, които не са готови да я приемат.
Повърхността на плода няма време да се разтегне синхронно с получаването на обилно поливане. Получените пукнатини се превръщат в входни врати за опасни инфекции.
Идеалният график за поливане е уникален за всеки градинар и неговия парцел. Климатичните условия, видът и структурата на почвата диктуват индивидуални правила. Младите растения изискват по-малко влага, пиковата консумация е в разгара на сезона. По-близо до есента обема на водата за поливане отново се намалява.
Основното правило е да оставяте почвата да изсъхне между поливанията в продължение на няколко дни. При екстремни горещини е приемливо да се овлажнява почвата през ден.
НЕ в хладилника: Къде е най-добре да се съхраняват пресни домати?
Когато планирате торене, първо полейте насажденията. Торовете се прилагат едва след това, върху предварително навлажнена почва. Оптималното време за поливане е сутрин, няколко часа след изгрев слънце. Вечерното поливане е приемливо само няколко часа преди залез слънце.
За получаването на обилна реколта е важно не само правилното поливане, но и правилното торене.
Един от вариантите е торене с пепел.Пепел се поръсва върху лехите преди засаждане на домати в земята. Този тор съдържа до 30 микроелемента и ускорява процеса на фотосинтеза. Пепелта може да се добави директно в почвата (3 чаши на 1 кв.м.) или директно в дупките (една шепа ще свърши работа).
Маята се използва от тези, които не са твърде мързеливи да се занимават с приготвянето на разтвори - процесът отнема поне 2 часа и изисква голямо количество вода. Това вещество ускорява органичните процеси в почвата, насища я с аминокиселини и витамини. За да приготвите тора, вземете 100 г суха мая, 2 чаени лъжички захар и 10 литра топла вода. Последното е много важно, препоръчително е температурата да се доведе до 25 градуса, като използвате термометър. Смесете съставките и след запарване (2 часа) разредете с 50 литра вода. Поливайте доматите с разтвора внимателно (половин литър на 1 храст).
Ако доматите в градината ви съхнат, направете това и за 3 дни ще спасите реколтата