За да дават обилна реколта малините в градината ви и да ви радват със сладки плодове, е необходимо не само да се поливат и торят. Една от най-важните тайни на богатата реколта е правилната лятна резитба. И тя трябва да се прави не през есента, а веднага след откъсването на плодовете.
Как правилно да подрязваме малини през лятото
Именно през лятото можете да видите кои издънки вече са дали реколтата си и кои тепърва набират сила. Ако правилно подрежете малиновите храсти през този период, следващата година ще можете да получите 40% повече плодове, като те ще бъдат много по-едри и по-сладки. Освен това клоните ще станат по-здрави и няма да се счупят под тежестта на плодовете.
Първо премахнете старите издънки. Лесно се разпознават, тъмни са, сухи, понякога с пукнатини. Отрежете ги напълно до самия корен, без да оставяте пънчета. Проредете младите издънки. Ако младите издънки са твърде дебели, това ще изтощи храста. Оставете само 5-7 от най-силните клони, а останалите подрежете. Това ще позволи на растението да се съсредоточи върху развитието на плодове и да не хаби енергия за зелена маса.
Този юлски трик ще накара малините да дават плодове до септември
Скъсете върховете на младите филизи. Ако са твърде изпънати, отрежете върховете им. Това стимулира растежа на страничните клони, които по-късно ще дадат още повече плодове.
Какви други съвети за грижа за малините трябва да се спазват?
Премахнете паднали листа и откъснатите резници. Те трябва да бъдат изхвърлени от градината, за да се избегнат болести. Можете да ги изсушите и изгорите или да ги компостирате. Подхранвайте храстите след резитба. Хумус, запарка от дървесна пепел или специални органични торове са идеални. Това ще помогне за укрепване на храстите преди зимните студове.
Повторна резитба през пролетта. През май следващата година отрежете върховете на леторастите с още 10–15 см - това ще реактивира страничните клони и ще увеличи добива.
Какво трябва да направите през пролетта с малините в градината, за да имате богата реколта
Организирайте обилно и редовно поливане за малините. Разсадът, особено ремонтантните сортове, предпочитат често и обилно поливане. Такива процедури са особено важни по време на сухи периоди. Почвата трябва да е леко влажна през цялото време. Внимавайте обаче да не се преовлажни.
Много е важно да осигурите на малините достатъчно влага преди началото на цъфтежа, както и по време на образуването и узряването на плодовете. Също така, не забравяйте обилно да навлажните храстите, преди да ги покриете за зимата.
Започнете да подхранвате малини две години след засаждането. Ако сте наторили при засаждането, то през следващите две години малините няма да се нуждаят от допълнително подхранване - те ще имат достатъчно хранителни вещества от засаждащата яма.
Как правилно да замразите малини и боровинки без да слепват?