Краставиците са сред най-взискателните градински култури. Тяхната коренова система е разположена много високо, така че сушата и екстремните горещини са опасни за тях. Растението има слаба имунна система, често е засегнато от различни гъбични и бактериални инфекции. Ето защо без торене можете да забравите за реколтата.
За да дадат краставиците повече плодове, те трябва да се торят своевременно. Оптималните торове не само спомагат за увеличаване на добива, но и удължават периода на плододаване.
Торене на краставиците с народни средства за стимулиране на цъфтежа
Според експерти, краставиците трябва да се торят 10-14 дни след появата на първите кълнове, след това по време на цъфтежа и отново през периода на активно плододаване.
Полейте краставиците с това и само след седмица ще берете реколтата в кофи
Първото подхранване е най-добре да се извършва с разтвор на нитрофоска, след което може да се използват народни средства. За целта вземете 1 супена лъжица от това вещество, разтворете го в 10 литра вода (една кофа) и полейте храстите като използвате количество от 0,5 литра на кофа. При такова торене фосфорът и калият са важни за краставиците - тези елементи са необходими за развитието и растежа на растението.
По време на цъфтежа и образуването на яйчниците, краставиците вече се поливат с разтвор на оборски тор. Този тор ще се превърне в истинска витаминна бомба за растението, защото съдържа азот, фосфор, калий, магнезий и други минерали. След торене културата ще стане много по-силна, устойчива на различни метеорологични условия и болести.
Без химия: Как да защитите краставиците от болести по време на зреене на плодовете
За да приготвите разтвор с оборски тор, разтворете 2 кг от това вещество в 10 литра вода, добавете 2 супени лъжици калиев хумат. Разбъркайте добре, полейте в корена като използвате 1 литър разтвор на храст.
Торенето с мая е един от универсалните и ефективни торове за зеленчуци. Важно е обаче да се уточни, че не можете често да подхранвате краставици с този продукт. Достатъчно е да го прилагате само 3 пъти на сезон. Приготвянето на торенето е лесно. За целта ще ви трябва:
- 1 л топла вода;
- 100 гр прясна (сурова) мая;
- 50 гр захар.
Смесете всичко, оставете да ферментира на топло място за 2-3 часа, след което разредете с до 10 литра с чиста вода. Този тор се прилага както листно, така и за подхранване в корена.
Ако по краставиците се появят вредители, е необходимо да ги третирате с йоден разтвор . Добавете 30–40 капки на 10 литра вода и напръскайте всички листа с пулверизатор. Йодният разтвор отблъсква насекоми и вредители, които могат да навредят на реколтата.
Краставиците ще растат като луди, ако ги торите така с мая: Най-добрите рецепти