Този подход, известен като съпътстващо засаждане , е утвърдена градинарска практика, която използва естествените сходства между определени растения. Босилекът, по-специално, се възползва от съчетаването му с други видове, които или предлагат структурна опора, отблъскват насекоми вредители, или подобряват производството на етерично масло. Когато засаждате билки, които растат добре заедно , като например босилек с риган, те могат да подсилят взаимно силата и устойчивостта си през целия вегетационен период.
Съвети за ефективна борба: Защитете босилека от вредители
„Мнозина смятат, че босилекът е труден за употреба, защото е нежно едногодишно растение, за разлика от повечето билки, които са склонни да бъдат издръжливи многогодишни растения“, обяснява Кейт Ръсел , опитен градинар на зеленчуци, блогър за градинарство и автор.
„Но босилекът е много възнаграждаващ, както на закрито, така и на открито“, обяснява Кейт. „Не заема много място и продължава да дава плодове през целия вегетационен период. Когато решавате какво да отглеждате с босилек, е важно да имате предвид нуждите на босилека от слънце, напояване и вкореняване. Босилекът се нуждае от пълно слънце или частична сянка, за да расте добре. Също така се нуждае от изсъхване на почвата между честите поливания. Твърде много вода (и недостатъчен въздушен поток) често води до гъбични заболявания и проблеми с вредители.“
Още: На слънце или на сянка: Кое е най -доброто място за босилека в градината ви?
„Растенията, които се развиват най-добре около босилек, са тези с по-дълбока коренова система и тези, които пропускат слънчева светлина и въздух. Босилекът е отличен спътник на аспержи, моркови, чушки и домати. Аспержовите бръмбари, морковените мухи и доматените рогачи не споделят нашата любов към босилека.“
Сладостта на узрелите на лозата, лъскави червени домати и силният аромат на босилека ги правят естествени кулинарни партньори. Този дует е идеална комбинация, както в кухнята, така и в градината, тъй като те се съчетават най-добре, когато са засадени заедно, като увеличават максимално потенциала си.
Трябва ли да оставите босилекът да цъфти?
„Смята се, че босилекът е изпитана във времето класическа комбинация, която подобрява вкуса на близките домати и помага за отблъскване на доматени рогови червеи, белокрилки и листни въшки. Сходните им нужди от светлина, температура и поливане ги правят идеални партньори в градината“, казва Робин Фелпс , треньор по градинарство и консервиране и основател на Sow Many Plants.
Още: Малка билка, голяма полза: Защо всички я садят до краставици
Отглеждането на домати е радостно нещо и никакви домати, купени от магазина, няма да се доближат дори до тези, отглеждани у дома. Доматите са топлолюбиви растения и няма да растат при температури под 10°C; като такива, точно както босилекът, доматите са подходящи за отглеждане в оранжерия или зимна градина.
Още: Дупки в листата на босилека - причина и лечение
„Както босилекът, така и чушките виреят в подобни топли, слънчеви условия с добре дренирана почва“, казва Робин. „Смята се, че босилекът отблъсква обикновени вредители по чушките, като листни въшки, паякообразни акари и трипси.“
Както е при всяко съпътстващо засаждане, става въпрос за даване и получаване. „В замяна, чушките не се конкурират силно за хранителни вещества, което ги прави лесни за поддръжка съседи, които позволяват на босилека да процъфтява“, добавя тя.
Ако планирате оранжерия , тези две растения определено са такива, които трябва да добавите към списъка си.