Община Стара Загора може да бъде дадена за пример като една от малкото местни институции, които са създали дигитален регистър на дървесната растителност в града. Както знаем, неслучайно тя е известна и като Градът на липите. Онлайн картографирането е обхванало около 10 000 дървета, които са съсредоточени в централната градска част. Това означава, че тук отпадат някои от най-големите паркове в града.
От сайтът на общината посочват, че регистърът обхваща карето между бул.“Славянски“ на юг до бул.“Августа Траяна“ на север и между ул.“Княз Александър Батенберг“ на запад до бул. „Крайречен“- на изток.
Информацията, която може да намерена в системата е видът на дървото, както и окомерни оценки на короната и стъблото на растението, както и препоръка на ландшафтен архитект по отношение на състоянието на дървото при неговата фитосанитарна оценка. При отбелязване на конкретния екземпляр в системата автоматично излиза цялата информация за него. По този начин всеки може да се запознае от какъв вид е дървото, какъв е неговият диаметър, височина и предполагаема възраст. Ето какво споделят и от институцията за инициативата си:
"Чрез Регистъра на растителността в Стара Загора, гражданите могат да подават сигнали за изсъхнали клони или забелязано гниене на конкретно дърво. Те трябва да се локализират и да посочат в какво се състои проблемът. Процесът по паспортизацията на дървесните видове в Община Стара Загора започна през 2007 година и продължава и в момента. По този начин регистърът ще бъде обновяван постоянно, увериха експертите. Очаква се в началото на следващата година да бъдат нанесени дървесните видове от емблематичния парк „М.М. Кусев“ (Аязмото)".
Регистърът може да бъде намерен онлайн ето тук.
Можем само да поздравим Община Стара Загора за положените усилия и се надяваме гражданите да използват този инструмент пълноценно и да подават сигнали като видят нередности. Процесът за това да живеем в по-добро общество е двустранен и включва активно гражданско общество.
Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата
Българската антарктическа база е открита за новия полярен сезон
Втори шанс за живот след донорски ситуации в Александровска болница и ВМА