Морски превоз ще има на територията на община Бургас. Това каза кметът Димитър Николов: „Ще се използват кейовите пристани на кварталите Крайморие и Сарафово, на Рибарското селище, който ще бъде изграден, на остров Св. Анастасия и Черноморец, които ще се свържат с пристанище Бургас.
Още: Единствената напълно глуха журналистка в България издаде стихосбирка
Общо пет ще са дестинациите, където има или предстои да бъдат изградени кейови пристани. До тях ще се движат плавателните съдове и ще представляват вътрешна връзка. За тази цел община Бургас подготвя проект да закупи нов плавателен съд с голяма мощност, който да свързва различни пристанища. За да стане това бързо ние искаме съдействие от Министерството на транспорта и Морска администрация за опрощаване на процедурите. Сега са много тежки изискванията за тези вътрешни плавателни връзки, които се извършват с хидробуси“.
Освен да возят туристи, корабчетата ще се ползват като градски и междуградски транспорт. Така ще се избегне трафика и предвижването ще бъде много по-бързо. Едното корабче ще бъде общинско, но ще се даде възможност на частни фирми, които притежават подходящи съдове, да изпълняват вътрешни маршрути.
Още: Българин с престижна европейска награда за млад учен
Част от процедурите по проекта вече са изпълнени, остава да приключи изграждането на два пристана, да бъдат въведени в експлоатационна годност и общината да получи сертификатите и удостоверенията от Изпълнителна агенция „Морска администрация”. Очакванията са изпълняването на вътрешни маршрути да бъде факт още другото лято. Целият бургаски залив може да бъде използван, а корабчетата да спират работа само през зимните месеци. Затова трябва да бъдат бързи и сигурни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български учени със световен пробив в изследването на аутизма
За тяхната сигурност и надеждност министърът на транспорта Росен Желязков каза:
"Ние сме в края на летния сезон. Сега е моментът да начертаем плановете и да обсъждаме теми, свързани с безопасността. Тя е за всички сфери на транспорта и летните атракции. Една от темите, заради които беше оттеглен от мен закона за пътните превозни средства е, че не се уреждат в достатъчна степен новите обществени отношения, които са свързани с новата градска мобилност. Това са електроскутери, тротинетки и други. Това трябва да намери своето законодателно решение в национален план.Същото важи за леката авиация, дроновете и всички плавателни съдове. Те стават по-достъпни, но създават предпоставки за инциденти. Мерките за безопасност са много важни и за морската структура“.
За нормативната база на България това е новост, затова от Морска администрация са почерпили опит от Дания и Швеция, които имат богат опит в плаването в градски условия, защото там се използват водни таксита и водни автобуси, което предстои да се случи и в Бургас.
Още: Младите вярват и са готови да променят България, но нямат място на масата: Ново проучване
Още: "Център за слънчеви деца": Криско събра 1 млн. лв. за фондацията си