4 мита, свързани със зачеването и овулацията

24 март 2021, 16:22 часа

Наистина е адски изненадващо колко много заблуди витаят в обществото, що се отнася до зачеването. Например, все още много жени вярват, че могат да забременят във всеки един ден от месеца. Е, крайно време е някои митове да бъдат разбити.

Още: Напитката, която убива желанието за сладко

Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго

По време на менструация не се забременява

Това е точно толкова разпространено, колкото и зачеването във всеки един ден от месеца. Всъщност, жената може да забременее по време на менструация. Дали това ще се случи зависи от овулацията, а не от менструацията. Например, ако вашият цикъл е кратък (между 21 и 25 дни), то тогава нищо чудно да имате овулация на 6-ти или 7-ми ден.

За да забременеете, трябва да правите секс ежедневно

Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно

Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!

Сперматозоидите живеят в тялото на жената в продължение на три дни, така че ако една жена прави секс 2-3 пъти седмично, зачеването ще се случи рано или късно. Най-плодородният прозорец е 1-2 дни преди овулацията. След овулацията шансовете ви да забременеете са нула - яйцеклетката е изчезнала.

Овулацията е на 14-тия ден

Разбира се, напълно възможно е тогава да настъпи овулация, но това не е правило. Има жени, които овулират на 10-ти ден и други, чиито фертилен прозорец е около 18-тия ден. Всичко зависи от това колко дълъг е цикълът ви.

Всеки месец настъпва овулация

Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол

Още: За какво помага чаят от борови връхчета?

Съществуват различни начини за правилното и точно установяване на овулацията – от разпознаване сигналите на тялото до фоликулометрия. Жените с по-кратък от 21 дни или по-дълъг от обичайното (над 36 дни), месечен цикъл например, има вероятност да не овулират всеки месец. Но дори да имате редовна менструация, имайте предвид, че веднъж на всеки 10 месеца ориентировъчно яйчниците си почиват и не произвеждат доминантни фоликули.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Василева
Мария Василева Отговорен редактор
Новините днес