Хората от тази кръвна група са с най-висок риск от тромбоза

30 април 2022, 11:20 часа 0 коментара

Притежателите на определена кръвна група се отличават с повишена склонност към тромбоза. Това споделя патологът д-р Олег Абакумов.

Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи

Още: Спаси се сам: Как магнитните бури могат да бъдат най-лесното сражение

Той посочи факторите, които определят податливостта на човек към тромбоза.

„Според последните проучвания собствениците на втора и трета кръвна група са предразположени към тромбоза“, отбелязва експертът.

Коя е най-разпространената кръвна група?

Още: Диабетът удря неочаквано: 7 ранни симптома

Още: Сутрин или вечер: Кога е най-добре да се яде тъмен шоколад, за да е полезен за кръвната захар и сърцето

Абакумов уточни, че при хората с горните кръвни групи рискът от образуване на кръвни съсиреци се увеличава с 30%. От своя страна хората, в чиито вени тече кръвта от първата група, показват най-ниска склонност към тромбоза.

Терапевтът допълни, че кръвните съсиреци се образуват в кръвоносните съдове поради наранявания, хирургични интервенции, определени заболявания и затлъстяване. Най-голямата опасност, свързана с тях, се дължи способността им да навлизат в кръвния поток и да причиняват емболия, тоест запушване на артериите. Последица от това запушване може да бъде, например, инфаркт или инсулт, белодробна емболия - това са потенциално смъртоносни състояния.

Хората от тази кръвна група са с най-висок риск от инсулт

„За да проверите риска от тромбоза, можете да си направите кръвен тест за изследване на маркера D-димер. Ако неговата стойност се окаже повишена, тогава е добре да изследвате нивата на хомоцистеина и да потърсите лекар“, обобщава д-р Абакумов.

Още: Какво се случва с тялото ви, когато спите на отворен прозорец

Още: Лекар: В това количество динята е удар за тялото

Важно: Статията е с информативна цел и не може да замести консултацията с лекар!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес