Бял, млечен или с ядки - кой не би искал парче шоколад по време на закуската си? Все пак това е любим деликатес на много възрастни и деца.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
В същото време всеки знае, че такъв десерт е вреден за здравето и води до много проблеми: наднормено тегло, кариес, кожни обриви и т.н.
Но има ли шоколад, който да е по-малко вреден? Този въпрос определено тревожи любителите на сладкото. Отговорът дава диетологът и молекулярен биолог Марион Несл, съобщава Daily Mail.
Има ли полезен шоколад?
Както отбеляза лекарят, всички видове шоколад могат да се нарекат вредни.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Лекар разкри какво се случва с холестерола на възрастните, които ядат шоколад
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Според диетолога дори черният шоколад няма приписваните му антиоксидантни свойства. Както обясни специалистът, при приготвянето на десерта какаото на прах, богато на антиоксиданти, обикновено се смесва със захар, какаово масло и растителни масла, които в крайна сметка осигуряват допълнителни калории, богати са на захар и мазнини.
Шоколадовото лакамство има отрицателно въздействие върху човешкото тяло. Това се отнася преди всичко за млечните и белите видове, както и за баровете с добавки.
Ето основните рискове:
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
- затлъстяване - поради високо съдържание на захар;
- разрушаване на зъбния емайл - и отново захар;
- проблеми със стомашно-чревния тракт (стомашно-чревния тракт) - не яжте големи количества;
- диабет - особено опасен е шоколадът с добавки (той е изпълнен с бързо освобождаване на инсулин, повишаване на кръвната захар, което заплашва хипогликемична кома);
- алергия - възниква не поради основните компоненти (какаови зърна и какаово масло), а поради съпътстващи: мляко, плодове, ядки, палмово масло (евтин вариант на какаово масло);
- кожни проблеми - голямо количество шоколад се отразява негативно на качеството на кожата, появява се акне;
- пристрастяване;
Основните видове от коментираното лакомство са горчив, тъмен и млечен шоколад
Първият вид се отличава с много високо съдържание на какао: от 70%. Можете дори да разпознаете черен шоколад по цвета му: тъмно кафяв, почти черен. Захарта и други пълнители, които променят вкуса, са в много малки количества в състава му.
Тъмният шоколад съдържа от 40 до 70% какао и повече захар от горчивия шоколад. Често се използва за приготвяне на бонбони с конвенционални горчиви пълнежи, например мента, алкохол, черен пипер. На вкус е по-приятен, но оставя и горчив привкус. Различните добавки повишават калоричното съдържание на шоколада.
Млечният шоколад съдържа до 40% какао, много захар и мляко на прах. Има ярък кафяв цвят и отчетлив сладък вкус. Ядки, стафиди, бисквити, алкохол и други пълнители често се добавят към шоколада, за да му придадат по-интересен вкус. Ниското съдържание на какао и високото съдържание на захар прави това лакомство висококалорично.
Лекар разкри какво се случва кръвното след 2 седмици, ако всеки ден ядете шоколад
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и като заместител на вече назначеното лечение!