Имате болки във врата след сън - разберете какво означават!

25544
Имате болки във врата след сън - разберете какво означават!
Снимка: iStock/Guliver

Въпреки че болките във врата след сън обикновено са временни, вероятността някоя да се появи отново и да стане хронична, е голяма. 30% от болките във врата (цервикалгия) стават хронични, с продължителност над 6 месеца. 37% от хората, които чувстват болка във врата, съобщават за проблеми, които продължават поне 12 месеца.

Мнението си споделя д-р Марсел Пинейро, специалист-физиотерапевт: 

Какви са причините за болки във врата, докато спите и след това?

Неподходящ ъгъл на лежане. Главата или шията може да са под неудобен ъгъл по време на сън. Това натоварва и разтяга мускулите, връзките и ставите повече от нормалното.

Внезапно движение. Обръщане или реагиране на сън, внезапни движения на врата могат да причинят мускулен спазъм или контрактура (ограничена подвижност на става). Все пак, тези ситуации не се наблюдават често при повечето хора.

Съществуващо нараняване. ​​Ако имате стар ставен или мускулен проблем на врата, не се препоръчват някои позиции. Например, когато главата е обърната настрана и това създава дискомфорт по време на сън.

Схванат врат. Обикновено „схващане на врата" е провокирано от мускулно напрежение или ограничение на една от ставите. Също са възможни и други причини - остеоартрит на фасетната става или дегенеративно заболяване на цервикалния диск.

Ако усещате болка във врата, няколко резена от този цитрус ще ви спасят

Какво да правите при болки във врата след събуждане?

Топлинна терапия. Вземането на горещ душ или използването на топлинна подложка помага за разхлабване и отпускане на мускулите, което също може да намали болката и да разшири обхвата на движение. Ако, обаче, болката се усилва от топлина, може да е предизвикана от възпаление.

Аналгетици. Ако болката и сковаността ограничават значително движението на врата, препоръчително е да вземете обезболяващо лекарство.

Леко разтягане или самомасаж. Допълнителна релаксация на мускулите и връзките на врата може да се постигне с малко разтягане и/или масаж, като се цели постепенно да се увеличи гъвкавостта, без да се причинява повече болка. По същия начин може да се масажира болезнената област на шията, стига това да не увеличава болката.

Оценка на болката и промяна на активността. След като ползвате тези съвети, преценете дали болката и сковаността намаляват. Ако схващането на врата ви все още възпрепятства значително количество движения или все още имате силна болка, препоръчително е да избягвате по-интензивни дейности през деня и да ограничите болезнените движения. Препоръчват се ходене и внимателни раздвижвания, тъй като абсолютната почивка пък може да доведе до схващане на врата и по-дълготрайна болка.

6 ефикасни действия при болки във врата

Как да предотвратим схващането на врата след сън?

Помислете за позицията, в която спите. Спането по корем причинява повече натоварване на шийния отдел на гръбнака. Ако имате нараняване в тази област, препоръчително е да спите по гръб, за да натоварвате врата си най-малко. Друг вариант е да спите на една страна.

Намерете подходяща възглавница. Не съществува универсална възглавница, подходяща за всички хора. За тези, които спят по гръб, поставянето на възглавница или навита на руло кърпа под шийния отдел на гръбнака може да осигури опора. Подложките между коленете също могат да бъдат полезни, за да поддържате гръбнака си по-равен. Няма общо правило: трябва да направите няколко теста и да видите какво най-добре отговаря на вашето индивидуално състояние и личен вкус.

Поддържайте комфортна температура. Много хора казват, че се будят със „скован врат“ заради въздушни потоци през нощта, създавани от вентилатор, вентилационен отвор или отворен прозорец. Въпреки че медицинската литература не е анализирала подробно този проблем, комфортната температура може да направи средата за сън по-приятна и студения въздух да не бъде причина за дискомфорт.

Внимание! Статията е само информативна и не може да служи като ръководство за самолечение. Проконсултирайте се със специалист!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Лекар: Дори най-мазното месо няма да вдигне холестерола, ако го ядете с това

3 здравословни навика, които са пагубни за черния дроб

Колко яйца може да изядете наведнъж - съвет от лекар

Какво може да ядете на Великден, ако имате диабет

Лекар: Направете това, за да НЕ напълнеете след празниците

Колко мазнини трябва да ядете, за да отслабнете

Лекар: НЕ пропускайте закуската и вечерята

5 мита за плодовете и отслабването, в които трябва да спрете да вярвате

Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден пиете вода с щипка сол

Това е най-добрият плод за храносмилането

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com