Кафето не е просто любим сутрешен ритуал. Според резултатите от множество изследвания, то може да има значителни защитни ефекти върху определени органи в тялото. На първо място, редовната и умерена консумация на кафе може да помогне за защитата на сърцето и кръвоносните съдове. Но положителният му ефект не свършва дотук, пише "E-clinic".
Всички правят тази грешка: Как правилно да съхраняваме кафе на зърна
Какви полезни съставки съдържа кафето?
Кофеинът, най-важната съставка в кафето, действа като силен антиоксидант и помага за регулиране на нивата на LDL („лошия“) холестерол, като по този начин намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Освен това, изследванията показват, че кафето намалява риска от рак на черния дроб, панкреаса и дебелото черво. При хора, които консумират алкохол от време на време, кофеинът проявява защитен ефект върху черния дроб, смекчавайки оксидативния стрес, причинен от алкохола.
Още: Разкриха по колко кафе на ден предпазва от диабет и сърдечни заболявания
Кафето има положителен ефект и върху мозъка: редовните консуматори имат по-нисък риск от развитие на болестта на Алцхаймер, тъй като кофеинът помага за запазване на когнитивните функции и предотвратява невродегенеративните процеси. Кофеинът играе роля и в регулирането на инсулина, което допринася за превенцията на диабет тип 2.
Колко кафе на ден е безопасно и как да разберем дали ни притеснява?
Повечето международни и местни изследователи са съгласни, че е безопасно за средностатистическия възрастен да консумира от 4 до 6 чаши кафе на ден, което съответства на 400 до 600 милиграма кофеин. В повечето случаи това количество не причинява проблеми със сърцето, кръвното налягане, костната тъкан или плодовитостта.
Утайката от кафе може да е полезна за растенията, но внимавайте за тези неща
Важно е обаче всеки да следи реакциите на тялото си. Ако консумацията на кафе не причинява учестен пулс, безсъние или дискомфорт, ефектът му се счита за благоприятен.
Още: Кога е полезно да пием кафе с лимон
Какво се случва, когато пием кафе след хранене?
Една от най-често срещаните грешки, предупреждават учените, е пиенето на кафе веднага след хранене. В този момент стомахът е активен в храносмилателния процес и отделя солна киселина. Ако кофеинът се приеме по това време, той може да раздразни стомашната лигавица и да наруши положителните ефекти, които кафето иначе има.
Какво да пием сутрин преди кафето за здраве и дълголетие
Идеално е да се прави почивка между хранене и кафе, поне от 30 до 60 минути. По този начин кофеинът може да прояви напълно своя антиоксидантен и стимулиращ ефект, без да натоварва храносмилането.