Киселинно-алкалният баланс (pH) е много важен показател. Той определя баланса на киселини и основи в кръвта ни. И нашето здраве и дълголетие зависи от това.
Още: Месо на скара и алкохол: Как тази комбинация влияе на тялото?
Още: Тиквички: Какви са ползите и вредите от тях, ако ги ядете сурови
Проучванията са доказали, че колкото повече алкални хапваме, толкова по-добре се чувстваме.
Алкалът допринася за жизнеността на организма и може значително да увеличи живота.
Алкалните храни помагат да отслабнете, понижава кръвното налягане, унищожава раковите клетки, предотвратява сърдечните заболявания, успокоява артрит, помагат ни да се чувстваме по-силни и да изглеждаме по-млади.
Още: Този зеленчук компенсира дефицита на магнезий - една порция на ден е достатъчна
Още: Защо здравето на човек зависи в голяма степен от състоянието на храносмилателната му система?
Всеки човек може да промени киселинно-алкалния баланс. Достатъчно е да си направи важни алкални храни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За целта може да ограничи приема на основните "кисели" храни.
Подсладителите, токсините от околната среда, лекарствата, повишават киселинността, стреса, негативните емоции и гнева.
Важно е, да приемете, че диетата трябва да е начин на живот!
Още: Лекар: Как краставиците влияят на кръвната захар
Още: 4 храни, които намаляват кортизола
Много е важно да неутрализирате киселината с алкали храни. По този начин ще сте по-малко податливи на стрес и ще чувствате прилив от енергия.
И ето полезните алкални храни, които трябва да включите в ежедневната си диета:
Лимон
Въпреки, че е кисел продукт, може да понижи киселинността в организма? Всичко се крие в pH. Нивото му (което е 9,0) прави жълтите цитруси най-алкалния продукт. Те се борят с настинки и вируси. Киселините на лимона, помагат и като естествен антисептик.
Цвекло
Цвеклото е един от най-алкалните продукти. Наситен е с протеини, минерални соли, витамини, фибри. Контролира кръвната захар, възстановява зрението и подсилва мозъчната дейност. Листата цвекло са полезни за сърдечно-съдовата система.
Краставици
Краставицата е 90% вода, което я прави много полезна за подобряване кожата.
Репички
С нея се нормализира чревната флора. Намалява се холестерола, задействат се метаболитните процеси. Репичката допринася сърдечно-съдовата система и се справя с някои кожните заболявания.
Целина
Целина е в състояние да забави стареенето, да подобри водно-солевия метаболизъм, да стимулира секрецията на стомашен сок и контролира кръвната захар. Коренът на растението съдържат минерали, витамини, етерични масла и аминокиселини.
Чесън
Има антимикробни свойства, засилва имунитета и е отличен аромат за всяка кухня.
Авокадо
Този зелен мазен плод е богат е на аминокиселини, витамини и мононенаситени мастни киселини. Допринася работата на сърдечно-съдовата система. Помага киселинно-алкалния баланс.
Пъпеш
Пъпешът има високо pH. Допринася работата на бъбреците и се бори с настинки. Помага срещу стрес, повдига настроението, действа при безсъние.
Елда
Елдата, помага на сърдечно-съдовата система, дарявайки я с много здраве.
Банан
Бананът е източник на енергия. Богат е на пектин и нишесте, които оказват благоприятен ефект на храносмилателната система.
Пулпът на плода съдържа желязо, витамини, ендорфини. Плодовете са полезни при проблеми с бъбреците.
Цикория
Тя замества кафето и има благоприятен ефект над нервната система. Цикорията е богата на инулин, а той понижава кръвната захар. Спомага и за утоляване на глада, както и по-умерен апетит.
Плодове
Всички плодове са богати на фибри и антиоксиданти. Те инхибират процеса на стареене, вкусни и здравословни са!
Броколи
Изобилстващи от витамини и минерали, те допринасят правилното функциониране на бъбреците, подобряват костната и съединителната тъкан.
Ананас
Той е богат на витамини С и А. Родината му е Южна Америка. Ананасът помага за преодоляване на възпалено гърло, артрит, пневмония, срещу атеросклероза и ускорява зарастването на рани. Сокът от ананас помага за паметта и при бъбречните заболявания. Ананасът не съдържа протеин, но е богат на фибри.
Грозде
Гроздето е полезно за нервната система и по-спокоен сън. Помага срещу стареене!
Брюкселско зеле
Консумацията му се препоръчва при коронарна болест, атеросклероза, запек, алергии, диабет и дори безсъние. В него се съдържа много фолиева киселина. Това го прави отличен продукт за бременни жени. Помага за сваляне на килограми.
Манго
Богато е на фибри, минерали, пектин и витамини. Този плод в чудесен антидепресант. Помага за облекчаване стреса и повишаване настроението. Отличен е за отслабване и диета!
Спанак
Лечебните му качества отдавна са оценени от привържениците на здравословната диета. Съдържа комбинация от витамини и минерали, полезни за човешкото тяло. Пред спанака, диабет и астма, анемията и онкология отстъпват. Помага за здрава коса, кожа и зъби.
Киноа
С високото си съдържание на протеини, е в състояние да се конкурира, дори с храни с животински продукти. Киноа лекува ишиас, подагра, има възстановителен ефект, помага при лечението на хемороиди и рак.
Семената на киноа помагат за премахване на токсините и нормализиране храносмилателните процеси.
Кълнове
Те съдържат огромно количество аминокиселини, витамини, минерали и хлорофил. Служат за катализатор на всички биохимични процеси, протичащи в човешкото тяло. Кълновете от люцерна подобряват кръвния състав и повишава хемоглобина.
Имат силно алкализиращо действие, намаляват холестерола в кръвта, нормализират дейността на сърдечно-съдовата система и предотвратяват стареенето.
Ленени семена
Съдържат много фибри и витамин Е. Имат противовъзпалителни свойства и са много полезни в менопаузата.
Папая
Екзотичният плод съдържа специално вещество – папаин. То от своя страна помага храносмилането, след прием на месни ястия.
Плодовете съдържат фибри, въглехидрати и протеини, като остават нискокалорични продукти с гама минерали и витамини.
Списъкът на здравословните алкални храни продължава и продължава. Ние се спряхме на тези, които са най-ефективните. И помнете здравето е над всичко!