Пийте чай за повече енергия

05 февруари 2021, 08:51 часа

Обикновено се сещаме за чая през зимата, когато ни е студено или сме изстинали. Но много грешим. Чаят може да ни даде не по-малко енергия от иначе любимото ни кафе, да ни зареди с нови сили, да ни донесе успокоение и вътрешен баланс.

Още: Неприятности с магнитни бури: Ето как да борите с тях и как винаги да сте нащрек, ако има

Още: 4 показателя, които могат да спасят живота ви – следете ги редовно

ПРОИЗХОД

Чаят е най-популярната напитка в света след водата. Основните видове чай /черен, зелен, жълт, бял, оолонг/ произхождат от листата на чаеното дърво /Камелия Синенсис/.

ИСТОРИЯТА

Още: 7 храни, които буквално могат да променят психиката ви

Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете киви всяка вечер преди лягане за 3 седмици

Според най-популярната легенда още през 2700 г. пр.н.е. китайският император Шен Нунг правел редовната си разходка заедно със слугите си. Когато седнали за почивка, слугите сварили вода за императора. В Древен Китай пиенето на преварена вода било много разпространено с цел пречистване. Този ден имало силен вятър и няколко листа от близкото чаено дърво паднали в чашата на владетеля. Той отпил от чашата с вода и бил удивен от приятния аромат. Така се появила любимата за него, а и за милиони хора по света, напитка. В Европа чаят бил донесен от португалски мореплаватели през 15-ти век.

КАКВО СЪДЪРЖА ЧАЯТ

В правилно приготвена чаена напитка се съдържат над 100 вещества, които преминават в чаената запарка. В чаените листа също се съдържа кофеин, който оказва тонизиращо действие, както и благоприятства работата на дихателните пътища, подобрява техните функции и засилва отделянето на урина.

Чаените листа съдържат каротини, таимин /витамин В1/, рибофлавин /витамин В2/, флуорид, който укрепва зъбния емайл и намалява образуването на кариеси.

Още: Каква работа ни вършат сливиците и трябва ли да ги махнем?

Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано

Чаят помага на смилателните сокове на стомаха да работят по-лесно, помага на дейността на стомашните мускули. Чаят е най-добрият източник на течности след физически упражнения, тъй като топлите напитки се резорбират по-бързо от организма.

Чаените листа съдържат антиоксиданти, които съдействат за изчистването на организма и намаляват риска от много заболявания.

ЗЕЛЕН ЧАЙ

Действа ободряващо, защото съдържа средно високи дози кофеин.
Аминокиселината L-теанин забавя действието на кофеина, което означава, че ефектът му е по-траен от този на кафето.

Използва се ефективно при отслабване, защото засилва метаболизма и перисталтиката и помага за по-бързо изгаряне на калории и топене на мазнини. Подсилва имунната система и сваля кръвното налягане.

БЯЛ ЧАЙ

Белият чай се прави от необработените листа на чаеното дърво. При варене листата остават почти прозрачни, затова се нарича „бял чай“. Процесът на обработка на листата е най-кратък, поради което съдържанието на полезни вещества в белия чай е най-голямо. Макар да е безцветен, този чай е много ароматен и действа зареждащо с енергия. Изключително богат е на антиоксиданти и има по-лек вкус. Действа за намаляване на ефекта от атеросклеротични плаки и намаляване на кръвното налягане и лошия холестерол. Защитава кожата от увреждания от ултравиолетова светлина, засилва имунната система.

ЧЕРЕН ЧАЙ

Черният чай унищожава вредните бактерии в устата, влияе благотворно на зъбите и венците. Богат е на антиоксиданти и чудесно се прилага по време на диети за отслабване. Съдържа полифеноли, антиоксиданти, които пречат на увреждането на ДНК-то, свързано с тютюнопушенето и излагане на други химикали. Заздравява костите и понижава риска от остеопороза и артрит. Намалява стреса и безпокойството. В черния чай се съдържа  аминокиселината L-теанин, която помага на тялото да се отпусне, а на ума да се концентрира.

БИЛКОВИ ЧАЙОВЕ

Освен чаените напитки, у нас много разпространени са билковите отвари, които неправилно наричаме чай, тъй като „чай“ е растение. Разбира се, полезни за здравето, кожата, енергийния ни баланс са всички билкови отвари, сред които най-популярни са тези от липа, риган, мащерка, мента, лайка, шипка. Билковите отвари не съдържат кофеин, затова не действат толкова благотворно за енергията ни, но пък може да пием колкото искаме без да се притесняваме.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес