Имунитетът на организма се обуславя от множество фактори, включително хранене. Освен това от голямо значение са балансираната диета, физическата активност, както и адекватното количество почивка и сън. Зимата е време на повишена заболеваемост и намален имунитет на организма, така че през този период си струва да се обърне внимание на онези хранителни продукти, които укрепват имунната система.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Тиква и моркови с провитамин А
Тиквата и морковите са отлични есенни източници на провитамин А (каротин). Именно витамин А, който се образува в организма от провитамин А, е силен антиоксидант, който ефективно премахва свободните радикали – излишъкът им допринася за увреждане на клетките, а оттам – и за нарушения на имунитета. Един от първите симптоми на неговия дефицит е отслабването на имунитета на организма и повишената чувствителност към инфекции. Правилното ниво помага да се поддържа правилното състояние на епитела, „облицоващ“ дихателните пътища, като го предпазва от вируси и бактерии.
Тъй като витамин А е мастноразтворим, за да се увеличи усвояването му, трябва да се добавя малко мазнина към зеленчукови ястия под формата на олио, семена или ядки.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Тиквените семки са ценен източник на есенциални мастни киселини (ЕМК). Съдържащият се в тях кукурбитацин има антипаразитен ефект, а високото съдържание на цинк предпазва организма от вредното въздействие на свободните радикали. Именно дефицитът на цинк повишава чувствителността към инфекции, причинява по-лошо зарастване на рани и причинява анорексия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Диетичните фибри, присъстващи в тиквата, моркова и цвеклото, формират основата за развитието на полезна чревна микрофлора, допринасяйки за укрепване на имунитета. Чревните бактерии са в състояние да регулират имунната система, така че когато изпълняват ролята си ефективно, тялото ефективно се бори с всички инфекции. Не забравяйте да разнообразите есенното меню и да си осигурите всички хранителни вещества, зашото самите ние сме в състояние да предотвратим есенните инфекции без излишни добавки!
Зеленчуци и плодове – източник на витамин С и каротин
Зеленчуците и плодовете са източник на множество минерали и витамини. Адекватното снабдяване с тези съставки гарантира правилното функциониране на организма. Особено важно е да включите в диетата си зеленчуци и плодове, които съдържат витамин С и ?-каротин.
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Зеленчуците и плодовете, които са особено добър източник на витамин С, включват:
брюкселско зеле, хрян, зеле, червени и зелени чушки, магданоз, спанак, карфиол и колраби, както и касис, ягоди, диви ягоди, киви, лимон, грейпфрут и портокал.
За да осигурите на организма нужното количество ?-каротин, не бива да забравяте за:
моркови, магданоз, къдраво зеле, спанак, киселец, лук, червен пипер, манголд и плодове като кайсии, пъпеши, праскови и сливи.