Този зеленчук се консумира главно през есента, но диетологът д-р Рима Мойсенко препоръчва консумацията му през цялата година, тъй като той идеално запълва дефицита на магнезий. Става въпрос за тиквата, която от ботаническа гледна точка е плод, но я възприемаме като зеленчук, защото от нея може да се приготвят много ястия.
Ползи от тиквата при дефицит на магнезий
Дефицитът на магнезий се наблюдава при повечето хора. Според диетолога д-р Рима Мойсенко, дефицитът на този микроелемент е свързан с чест стрес, прекомерна консумация на бърза храна, алкохол и мазни храни. Такива фактори нарушават микрофлората и буквално „измиват“ магнезия от тялото.
11 зеленчука, които са богати на магнезий
Ниските нива на магнезий в тяото означават по-голяма раздразнителност, умора, болки в ставите и повишен риск от сърдечни проблеми. Можете обаче да попълните запасите си от този ценен елемент само с една порция тиква на ден - 200-300 гр са достатъчни, за да подобрите благосъстоянието си, според специалиста.
Още за ползите от тиквата
Освен магнезий, тиквата е богата на провитамин А, витамини C, E, група B, калций, желязо, селен и фибри.
Тиквените семки също са полезни - те укрепват кръвоносните съдове, подобряват сърдечната функция и участват в производството на хормони. Винаги е важно обаче да се вземат предвид противопоказанията: тиквата не трябва да се консумира при възпаление на стомашно-чревния тракт, камъни в бъбреците и жлъчния мехур, а понякога и при диабет, напомня лекарят.
Топ 10 на храните, които помагат за усвояване на магнезия
Тиквата съдържа цинк и витамин С, които укрепват имунната система. Струва си да се знае, че една чаша сварена тиква съдържа повече от 11 мг витамин С, което покрива 19% от дневната нужда. Освен това, бета-каротинът, който се съдържа в този зеленчук, успокоява възпалението и помага за намаляване на симптомите на настинка и грип.
Изследване на учени от Източнокитайския педагогически университет в Шанхай показва, че вещество, съдържащо се в екстракта от пулпа от тиквени листа, D-хиро-инозитол, може да замести инсулина. Той също така стимулира регенерацията на бета-клетките на диабетния панкреас и регулира инсулиновата активност. Освен това, екстрактът от листа може да действа превантивно при хора с висок риск от развитие на инсулинозависим диабет (тип 2) и може също така значително да намали инсулиновите нужди при пациентите.
Самата тиква, от друга страна, не се препоръчва за диабетици, тъй като има висок гликемичен индекс, т.е. 75.
НЕ магнезий, а това е най-добрата добавка за съня
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!