Ограничителните мерки вече звучат като репресия, а не като грижа за хората. Това означава, че начинът, по който се въвеждат, е непопулярен. Проява на грижа е търпеливо да се обяснява на хората как просто и лесно могат да опазят себе си и околните.
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Това заяви пред БНР д-р Кирил Еленски, общопрактикуващ лекар от Пловдив, бивш зам.-председател на Българския лекарски съюз.
“Трябва да започнем да разчитаме на добросъвестното отношение на гражданите към тях самите и близките им. Когато има принуда, винаги ще се намерят хора, които да се противопоставят”, категоричен бе медикът.
По думите му голям проблем се явява фактът, че голяма част от обществото решава да посети работното си място, въпреки че има прояви на болест. Същото важи и за децата. Той призова ежедневно да се повтаря на хората, че дори при най-минимални оплаквания човек трябва да се свърже със семейния си лекар и да си остане у дома.
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
“Проблем е, че доста хора закъсняват с първата си заявка за оплакване, когато симптомите вече не са никак леки. Пациентът е отговорен по отношение на момента, в който решава да потърси медицинска помощ“, смята лекарят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Д-р Еленски е категоричен, че трябва да се укрепи доверието в първичната и в доболничната помощ.
"Ние не провеждаме професионална дискусия в професионалните среди, а всяко ново хрумване, всяка нова идея, впечатление или откритие излиза на дневен ред в медиите, които са за общо ползване, и професионалните ни различия започнаха да излизат сред хора, които не могат да преценяват кой е прав и кой е крив. Трябва да се прекрати със споровете кой е добронамерен или злонамерен само защото мнението му е било различно от това на част от другите лекари“, смята д-р Еленски.