Държавата е абдикирала напълно, защото решихме, че търговският статут на лечебните заведения ще реши всички проблеми. Не става така. Никой икономист не би си позволил да твърди, че здравната система е един класически пазар. Това заяви бившият министър на здравеопазването д-р Мими Виткова в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
По думите ѝ здравеопазването е елемент от националната сигурност на една страна. „Всяка година парите за здравеопазване нарастват и в същото време удовлетвореността нито на хората, нито на работещите в системата е налице. Не може да строим болница след болница в няколко града в страната, а цялата останала част на страната да е без сериозна медицинска помощ, без кадри“, добави д-р Виткова. Според нея държавата трябва да си влезе в ролята на автор на модела и на регулатор и контрольор в изпълнението на всички решения.
Михаил Околийски: Едва 38% от хората, задължени да идат на профилактичен преглед, го правят
Д-р Николай Болтаджиев, който е председател на Центъра за защита правата в здравеопазването, заяви че има нужда от реформи в здравната ни система. „Държавата свръхгрегулира, политиците и много хора трябва да разберат, че здравеопазването не е социална дейност. То се подчинява на икономически механизми. Здравеопазването е стопанска дейност, болниците са стопански предприятия“, каза той.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите