Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване, внесени от "Продължаваме промяната".
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
С тях се въвежда методика за финансиране на аптеки, които работят по договор с НЗОК в отдалечени и труднодостъпни райони или работят денонощно. "В малките населени места липсват аптеки, които да отпускат лекарства на здравноосигурени лица. В много общини и областни центрове пък изобщо няма денонощни аптеки", пишат в мотивите си вносителите.
По техни разчети за осигуряване на стимули за откриване на такива аптеки ще са необходими около 3 милиона лева допълнително. Още: Цели общини в страната остават без аптеки
Друга промяна в закона предвижда да се създаде механизъм за финансиране на структури, които са от ключово значение за достъпа до медицинска помощ в отдалечени и труднодостъпни региони, както и такива, които са от критично значение за осигуряване на комплексност на лечението.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
За целта трябва да се определят критерии, на които да отговарят тези лечебни заведения, които да поемат тежки и усложнени случаи, независимо от вида на собствеността им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
В него се предвижда и въвеждането на методика за осигуряване на справедливи минимални възнаграждения в здравеопазването. Възнагражденията следва да бъдат не по-малко благоприятни от определен обективен критерий, какъвто е определен в колективен трудов договор в отрасъл "Здравеопазване".