"Случилото се дава сигнал към Министерството на здравеопазването и депутатите, че има едно изкривяване, което трябва да бъде коригирано и това е работа на МЗ." Това каза бившият министър на здравеопазването д-р Таня Андреева в коментар за обвиненията, че е прокаран лобистки закон, позволяващ на частните болници да не провеждат обществени поръчки.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Според Цветан Диманов, член на УС на Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) частните болници не правят обществени поръчки, защото изпълняват европейска директива:
"Д-р Дечев така ги представя нещата все едно някой е нарушил закона и е извършил престъпление", каза Диманов в интервю за bTV.
Според Андреева директивата, за която говори Дамянов е приета през 2014 година и към нея има текст, в който пише, че тя не изземва правата на държавата да провежда политики, когато това е целесъобразно.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Бившият министър на здравеопазването изрази мнение, че не е възможно от министерството да не са запознати със случая и попита защо до сега не са предприети мерки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Според Димитър Петров, бивш подуправител на НЗОК, въпросът е кой е допуснал частните болници да не правят обществени поръчки.
По думите му НЗОК трябва да направи една централизирана процедура и да плаща лекарствата за онкоболните директно на търговците, но отговорът на институциите бил, че това няма да се осъществи, защото ще се направи централизиран търг от всички болници.