Колко струва лечението на тежък COVID? Шефът на НЗОК още не знае
Директорът на Здравната каса чака отговори от специалисти по въпроса, за да се произнесе НЗОК дали да се увеличават клиничните пътеки за лечение на COVID-19, за което настояват от Асоциацията на болничните заведения в България. Освен, че парите не достигат, те идват и след дълги писмени кореспонденции и преговори с месеци закъсение, казват от лечебниците.
МС дава 184 млн. лв. за готовността на болниците за лечение и за ваксини
Правителството отпусна близо 184 милиона лева за готовността на болниците за оказване на медицинска помощ при обявената извънредна епид...
Към момента има няколко клинични пътеки, по които се лекува инфекцията с различни процедури и цени. Три са с по 1200 лв., при тежките дневно се предвиждат по 770 лв, обясни Салчев.
Първо лечението беше 620 лв., после стана 1200 лв., ако специалистите посочат друго, Касата ще отиде на преговори, увери Салчев, като посочи, че единственият въпрос, който е задал на експертната група е бил "Колко?". Отговор и до този момент обаче няма. Салчев продължава на чака. Чакат и болниците.
"Ако имахме единен протокол как се лекува COVID-19, то би могло да имаме и такива клинични пътеки", обясни Петко Салчев. Въпросът защо няма протокол не е въпрос към НЗОК.
И до този момент Здравната каса заплаща 60 лв. за тест за коронавирус, но лабораториите имат право да определят своя цена. Те са търговски дружества, отсече Салчев.
Д-р Симидчиев разкри какво е в основата на лечението на COVID-19
В основата на лечението на COVID-19 е управлението на имунния отговор. Това заяви в интервю за БГНЕС пулмологът д-р Александър Симидчие...
По темата за разкриването на легла за лечение на коронавирус, Салчев обясни, че има има точно определени правила за това, а Касата подхожда много гъвкаво. Трябва да има протокол от РЗИ. "Касата не разкрива и не забранява, касата закупува легла, ако са спазени правилата", заяви Петко Салчев и допълни, че все пак леглото трябва да е осигурено както с апаратура, така и персонал.
Съгласно официални данни на НЗОК, предоставени на Actualno.com към края на юни, средният престой в болница на болен от COVID-19 е 29 дни! В това число обаче влизат както хората в интензивно отделение, така и само среднотежките и малко по-леки случаи, които обаче влизат в болница.
НЗОК е платила за повече хора, отколкото са лекувани от коронавирус
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
Здравното министерство награди ученик, изобретил софтуер за откриване на симптомите на грип
Бюджетна комисия одобри парите на НЗОК за 2024 г.
"Намираме общи допирни точки": Здравният министър се срещна с уволнения директор на "Пирогов"
Ето за колко време трябва да бъде построена Националната детска болница
Кой и къде реши, че аз не трябва да живея?
Като коледен базар сме: Личен лекар за обстановката пред кабинетите
Коронавирусът в България: В 12 области няма нови заразени
Освободеният директор на "Пирогов": След 4 месеца, така или иначе, си тръгвах
Александър Симидчиев: Столът на здравния министър винаги е горещ и се клати
Редактор:
Любов Павлова
Етикети: клинична пътека финансиране Болници Лечение НЗОК