Математик от БАН: Очаквам до 4000 заразени с COVID-19 на ден през следващите седмици

07 септември 2021, 08:53 часа 2693 прочитания 0 коментара

„През следващите седмици заразените с коронавирус могат да достигнат до 3000 – 4000 на ден. Ако децата тръгнат на училище, може би ще имаме 3000 заразени още в края на септември, в началото на октомври”. Такава прогноза направи математикът от БАН проф. Огнян Кунчев.

Още: "Няма скрито-покрито": Директорът на Пета градска болница обясни за ПЕТ скенера

Още: Заради нежелани реакции: САЩ спряха ваксина срещу чикунгуня

 „Смъртността върви след заразяването. Очакването за нея, ако оставим да се случи това, което беше миналата година, е същото – за миналата година имаме 18 500 официално починали заради COVID-19. Сега не виждам да са много по-малко”, коментира още той.„Успокоителното е, че вече имаме над 1 млн. ваксинирани срещу коронавирус, както и преболедували го”, посочи Кунчев.

По думите му през август е имало покачване на заразените, а сега се наблюдава лек спад на този ръст.

Ръст в броя на новите случаи на COVID-19 у нас

Още: Медицински хеликоптер транспортира до "Пирогов" детето, пометено от АТВ в Слънчев бряг

Още: Доц. д-р Анна Валериева: Алергиите са пандемията на ХХI век, но се лекуват

„Това се дължи на факта, че хората отидоха на море, там има отворени заведения, в София също има много такива, т.е. на тези контакти плюс факта, че вариантът „Делта” се оказа много по-заразен”, обясни математикът по Нова телевизия.

„Спадът не трябва да ни успокоява, защото децата тепърва тръгват на училище. Това е другия развъдник. При тях „Делта” варианта е много по-тежък и се стига до хоспитализации. Сегашният спад показва, че трябва много внимателно да си напасваме моделите”, посочи той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес