4053 смъртни случая е отчела националната статистика за последната седмица, която влиза в отчетите ѝ - от 1 до 7 ноември. От тях 1000 са от коронавируса. Средната смъртност за ноември преди епидемията е била около 2150 седмично. Така остават 900 извънредни случая, които най-вероятно са пряко свързани с пика на четвъртата COVID вълна, пише 24 часа.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
За последните пет отчетени седмици НСИ пък показва над 4000 души в графата на т.нар. скрита смъртност - увеличението спрямо нормалните за сезона случаи, при които като причина не е посочен COVID-19. През 2020 г. по време на пика през ноември и декември се появиха хиляди починали над обичайните нива за България и извън статистиката за жертвите на вируса.
Забеляза се, че с нарастване на загиналите от COVID до нива над 60-70 дневно започват да се повишават и “допълнителните” смъртни случаи, като в пика ги задминават над 2 пъти. За двата последни месеца на 2020 г. тези случаи надхвърлиха 10 000. В началото на тази година “скритата” смъртност изчезна, но през март и април 2021 г. - по време на втората голяма вълна, отново се появи и е около 6000 души.
И при настоящата вълна данните на НСИ отново отчитат необичайно високи нива на общата смъртност от началото на октомври. Увеличение на жертвите с 2,5% до 161 души средно на ден отчита статистиката за последната седмица. Във вторник националният информационен портал съобщи за 276 смъртни случая. Данните във вторник обаче са с натрупване от събота и неделя, когато не всички случаи се вкарват в системата навреме. Ако добавим към тези 276 починалите от събота и неделя - съответно 66 и 88, получаваме 430, или средно по 133 за трите дни.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Трендът вече ясно сочи спад на заболеваемостта - средно по 2819 нови случая дневно са регистрирани у нас за периода, което е с 31% по-малко от предишната седмица. Този спад на болните от две седмици насам скоро ще доведе до осезаем спад и при жертвите след кошмарната минала седмица, която ни направи първи в света по текуща средна смъртност на глава от населението. След нас са Грузия, Латвия, Армения, Румъния, Украйна, Молдова и Хърватия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
На двуседмична база болните вече са 701 на 100 хил. население към 17 ноември, макар че отделни области още не могат да спаднат от тъмночервената зона с около 1000. До 8,8% спада и делът заразени сред тестваните (20 хил. от изследвани 224 хил. през седмицата). В момента Австрия, Чехия, Холандия и Унгария са с най-бързо нарастване на новите случаи в света, а Словения и Хърватия са с най-много на глава от населението.
Според доклад на Statista (германска статистическа агенция) обаче към миналата седмица България е приложила само 44 дози ваксина на 100 души - най-ниският процент в Европа. Слабото ваксинационно покритие е пряко свързано с едни от най-високите нива на смъртност от COVID-19 на глава от населението в света. Доказва го и Румъния, която ни следва в класацията с вторият най-нисък процент на ваксиниране в ЕС. Необяснените смъртни случаи в ЕС като цяло нараснаха до 12% през септември, показва Евростат. Ръстът бе бърз и започна в края на лятото от ниските 5% през юли. Балканите са регистрирали най-високо повишение на нормалната си смъртност от 40% през ноември 2020 г.