Проф. Ива Христова: Пикът на новата COVID вълна ще е през август
Всъщност, като говори за подвариант, тя има предвид BA.5, но и BA.4 е част от двете генетични линии, които предизвикаха вълна в Европа. И изглежда, че те далеч няма да са краят: Нов подвариант на Омикрон от Индия може да е нова стъпка коронавирусът да стане изцяло нов вирус
В България няма случай на неизяснения хепатит при децата
Няма случай на острия хепатит с неясен произход в България. Това стана ясно от думите на директора на Националния център по заразни и п...
По думите на Христова, пикът у нас от BA.5 се очаква през август. Няма съществено натоварване и претоварване на здравната система в Западна Европа и не очаквам да има и у нас. Много по-заразен е, но се натрупва имунитет от преболедуване и ваксиниране, подчерта проф. Ива Христова.
Не така обаче смята британският пенсиониран проф. Джон Кемпбъл. В активната си кариера професорът се е занимавал с обучаване на медицински работници. Той се опасява, че BA.4 и BA.5 всъщност показват как вирусът повече се връща към най-смъртоносния досега вариант Делта, защото вероятно вирусът пак почва по-лесно да слиза към белите дробове. Проф. Кемпбъл цитира две изследвания в подкрепа на опасенията си в свое предаване в YouTube канала си (поддържа този канал от 2008 година насам) от 5 юли:
Симптомите на новия подвариант са свързани с повишена температура, но не толкова висока (37.5-38), болки в ставите, мускулите и гърба, стомашно-чревни проблеми, поясни тя.
Проф. Ива Христова каза кои възрастови групи се разболяват от Грип А
Няма друг вид освен Грип А, като е възможно в края на грипната епидемия да се открият и други варианти на грипа. Грипът е малко по-тежъ...
Проф. Ива Христова добави, че има единични страни, някои от които съседни на нас с доста по-висока заболеваемост. Петият подвариант на Омикрон си запазва способността да предизвика не толкова тежки заболявания, уточни проф. Христова.
Според нея рано или късно отново ще сложим предпазните маски, особено на закрито. Тя вярва, че хората ще започнат да се ваксинират срещу коронавирус, защото ваксината е най-добрата превенция. Всички разчитаха на това, че лятото вирусът няма да издържи и ще бъде унищожен, но вирусът е стабилен и трябва да го имаме предвид, предупреди проф. Христова.
Поне 4 месеца трябва да са минали, за да може хората да са си поставили четвъртата бустерна доза. След шестия месец ваксината е наложителна. Добре е за всички да се предпазят, защото имунитетът спада, а вирусът се променя, каза още проф. Христова.
Още: Рекорден брой оздравели след заразяване с COVID за денонощие у нас
Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
Нов спад: На национално ниво България мина в жълтата зона на разпространение на Ковид
Добрите новини за коронавируса не спират
От днес: По-кратка изолация и карантина при заразени с Covid
Двете тежко ранени сръбски деца ще бъдат транспортирани утре до Сърбия
Кунчев не направи прогноза за развитието на COVID-19 през есента и зимата
Повече оздравели от Ковид, отколкото регистрирани заразени за денонощие
7 дни изолация за болен от коронавирус, 5 дни за контактен
Здравните власти намаляват карантината за COVID-19
Младите лекари - зле платени, преуморени и работещи на няколко места
Редактор:
Антон Иванов
Етикети: вариант Омикрон омикрон професор Ива Христова COVID 19 пандемия