Сливат две болници в Национален център по онкология

24 ноември 2023, 11:31 часа 1558 прочитания 0 коментара

Две болници ще бъдат сляти в Национален комплексен център по онкология. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков, който участва в обществен форум, на който се обсъжда Националният план за борба с рака.

Още: Възможности за лечение в чужбина при урологични и онко-урологични заболявания – среща с проф. Бинбай в София

Още: Ефективно лечение и хирургичен подход при гастроинтестинални тумори

ОЩЕ: Онкологичните болници се увеличават, но смърността не спада

Сливането

Сливането на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология и Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания ще бъде административно. "Това обаче се оказва доста труден процес", каза още здравният министър.

Хинков припомни, че е заварил доста фрагментирана здравна система. "Усилията ни са насочени да обединим различни структури и лечебни заведения в по-големи, за да имаме по-голяма ефективност", допълни той.

Още: Нова мисия за медицинския хеликоптер: Транспортира мъж, пострадал при битов инцидент

Още: Силви Кирилов: Ваксината за варицела ще е задължителна

В бъдещия Национален комплексен център по онкология ще бъде и Националният раков регистър, който ще бъде осъвременен. 

"Основната ни задача е де преодолеем фрагментацията на медицинските услуги и да обвържем ранното откриване с лечението и проследяването на ефекта от лечението", посочи още той.

ОЩЕ: Здравният министър: Електронизацията напредва в български условия

„Влагаме много средства за най-съвременните медикаменти, предназначени за лечение на онкологични заболявания, но проблемът е, че ранното откриване все още не е на достатъчно ниво, тъй като това касае и мрежата на общопрактикуващите лекари, и мрежата на комплексните онкологични центрове, касае нагласата на гражданите да ходят на профилактични прегледи", добави министър Хинков.

Още: "С грижа за здравето": Повече от 30 г. ДКЦ ВИТА обединява модерната медицина и лично отношение (ВИДЕО)

Още: Нова вълна на Covid-19, ето кога ще е пикът

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес