Здравното министерство удължи забраната за износ на инсулин с още един месец

15 април 2024, 17:57 часа • 215 | прочитания

Здравното министерство удължава с още един месец забраната за износ на инсулина и неговите аналози.

Още: Медици: Половината от младите лекари заминават в чужбина

Още: "Лекарите не обират мъртви деца": Обвинения и скандал между болница "Сърце и мозък" и бащата на Сияна

Новината потвърдиха от пресцентъра на здравното ведомство и уточниха, че в забраната влизат и други лекарства, понижаващи кръвната захар, както и антибиотици за системна употреба в детска възраст. Ограничението изтичаше утре, но се удължава до средата на май.

Здравният министър д-р Галя Кондева мотивира решението си с данни от проверки, които показват нерегулярни доставки, забавяне или отказ от складовете на търговците на едро за тези лекарства, посочват от ведомството.

Още: Има ли връзка между хапчета за отслабване и мислите за самоубийство? Проучване на ЕС разкри

Още: "Започваш да слабееш, вдигаш температура": Проф. Кантарджиев за опасността от папатаците

Още: За необичаен тежък симптом на новия COVID-19 съобщават пациенти

Със заповедта се забранява износът и на инсулинови аналози и други, понижаващи кръвната захар лекарства, както и антибиотици, предназначени за системна употреба в детска възраст.

Припомняме, че първата забрана за износ на тези лекарства беше издадена от предишния министър на здравеопазването проф. Христо Хинков на 2 ноември миналата година, като срокът на действие на забраната се удължаваше неколкократно.

Още: Онкохирургът доц. д-р Каан Гьокче ще бъде в София на 27 и 28 юни 2025 г.

Още: Растат случаите на опасна зараза в Южна България

Целта на забраната е осигуряване на достатъчно количества от тях за нуждите на българските пациенти.

Още: Финално: ВАС отмени механизъм, който щял да доведе до липса на някои лекарства

Още: Нова опасност: Прекомерното използване на смарт устройства увреждат гръбначния стълб на децата

Още: От Шумен до София: Въздушната линейка транспортира пациент с дихателни проблеми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес