Детски зъб на 130 000 години дава повече информация как се е появил човекът
Изследователите смятат, че откритието доказва, че денисовците - вече изчезнал клон на човечеството - са живели в топлите тропици на Югоизточна Азия.
Останките от древни хора в пещерата "Бачо Киро" пренаписват първото заселване на Европа
Откриването на човешки останки на възраст 45 000 години в пещерата "Бачо Киро" в България принуди учените да преразгледат съществуващат...
За денисовците, братовчеди на неандерталците, се знае много малко. Учените ги откриват за първи път, докато работят в сибирска пещера през 2010 г. и намират кост от пръст на момиче, принадлежащо към неидентифицирана дотогава група хора. Използвайки само пръст и мъдрец, намерени в Денисовата пещера, те извличат целия геном на групата.
След това през 2019 г. изследователите намират челюстна кост на Тибетското плато, което доказва, че част от вида е живяла и в Китай.
Освен тези редки вкаменелости, Денисовският човек не е оставил почти никакви следи, преди да изчезне - освен в гените на днешната човешка ДНК.
Благодарение на кръстосването с Хомо сапиенс остатъци от денисовския човек могат да бъдат открити в сегашните популации в Югоизточна Азия и Океания. Аборигените и хората в Папуа Нова Гвинея имат до пет процента от ДНК на древния вид.
Учените стигат до заключението, че "съвременните предци на тези популации са били "смесени" с денисовци в Югоизточна Азия", казва Клемент Заноли, палеоантрополог и съавтор на изследването. Но няма "физическо доказателство" за присъствието им в тази част на азиатския континент, далеч от мразовитите планини на Сибир или Тибет, казва пред АФП изследователят от Френския национален център за научни изследвания.
Откритие: Имало е Homo sapiens в България и неандерталци в Италия по едно и също време
В Северна Италия археолози откриха зъб от дете неандерталец. Възрастта на находката е около 48 000 години. Засега това е най-новото док...
Това е така, докато групата учени не започва да изучава останките в пещерата Кобра в североизточен Лаос. Пещерните специалисти откриват района в планината през 2018 г. в непосредствена близост до пещерата Там Па Линг, където вече са открити останки на древни хора.
Веднага се оказало, че зъбът има "типично човешка" форма, обяснява Заноли.
В проучването се казва, че изследването на древните протеини сочи, че зъбът принадлежи на дете, вероятно момиче, на възраст между 3,5 и 8,5 години.
След като анализират формата на зъба, учените смятат, че най-вероятно става дума за денисовци, живели в пещерата преди 164 000 до 131 000 години.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
Учени: Две кратки дремки са по-добре от два часа сън
Откриха как умират мозъчните клетки при болестта на Алцхаймер
Пробив в далечното минало: Откриха "мумифицирани" пчели от преди 3000г.
Какво знаем за новите доминиращи варианти на COVID-19: Говори вирусолог от САЩ (ВИДЕО)
Хранителната добавка дава надежда за болните от множествена склероза
Мистерията на канибализма сред неандерталците
Защо земетресението в Мароко беше толкова разрушително (ВИДЕО И СНИМКИ)
Учени откриха нови мозъчни клетки
Генетици разчетоха 20 генома на освободени роби от остров Света Елена
Нетрадиционна проверка на пола: защо папата е използвал стол с дупка?
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: Неандерталци неандерталец денисовци денисовец произход на човека