Изследване: Древни отпечатъци от влечуги пренаписват историята за еволюцията и сухоземния живот

21 май 2025, 15:35 часа • 492 | прочитания

Учени в Австралия са идентифицирали най-старите известни фосилни отпечатъци от предшествениците на влечугите, датирани отпреди около 350 милиона години. Откритието предполага, че след като първите животни са се появили от океана преди около 400 милиона години, те са развили способността си да живеят на сушата много по-бързо, отколкото се е предполагало досега.

Според учните еволюцита и приспособяването от воден към сухоземен живот са се случили с много по-бързи темпове от теориите, които са същестували до този момент. "Смятахме, че преходът от перка към крайник е отнел много повече време", каза палеонтологът от Калифорнийския държавен университет Стюарт Сумида, който не е участвал в новото изследване. Преди това най-ранните известни отпечатъци от влечуги, открити в Канада, са датирани отпреди 318 милиона години.

Подробности от изследването на отпечатъците

Древните отпечатъци от Австралия са открити върху плоча от пясъчник, която е била близо до Мелбърн, и показват стъпки, подобни на тези на влечугоподобни, които имат дълги пръсти и нокти към тях. Учените смятат, че животното е било дълго около 80 сантиметра и може да е приличало на съвременен варан. Всичко това като подробности е публикувано в Nature.

Още: Защо животните имат опашки?

"Нокти са ключова улика за идентификация", смята съавторът на изследването и палеонтолог Пер Алберг от университета в Упсала в Швеция.

Снимка: iStock

Той обяснява, че само животни, еволюирали да живеят единствено на сушата, са развивали нокти. Най-ранните гръбначни – риби и земноводни – никога не са развивали твърди нокти и са оставали зависими от водна среда, за да снасят яйца и да се размножават.

Еволюцията която е в основата на съвременните влечуги, птици и бозайници – известни като амниоти (сухоземни животни, размножаващи се сухоземно) – е свързана с развитието на крака с нокти, които са като приспособление за ходене по твърда земя. "Това е най-ранното доказателство, което някога сме виждали за животно с нокти", казва Сумида.

Снимка: iStock

Още: Изключително рядък "азиатски еднорог": Анализ показва впечатляващи резултати

По времето, когато е живяло древното влечуго, регионът е бил с горещ и влажен климат, а след това обширни гори са започнали да покриват планетата. Австралия е била част от суперконтинента Гондвана.

"Пътеките от вкаменелости са изумителни, защото разказват как е живяло нещо, а не само как е изглеждало", каза съавторът Джон Лонг, палеонтолог от университета Флиндърс в Австралия, пише NBC News.

Още: Защо слоновете имат толкова големи уши?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес