Учени от университетите в Санкт Петербург и Томск откриха в руската Кемеровска област останки от нов вид гигантски тревопасни динозаври, живели на територията на съвременен Сибир преди 120 млн. години, пише в статия в списание Geobios, цитирана от РИА Новости.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
„Находките на такива титанозаври като сибиротитан или тенгризавър ни карат да се замислим за произхода на тази група древни гущери. По-рано се смяташе, че титанозаврите са се появили в Южна Америка преди около 145 млн. години, т.е. на древния континент Гондвана. Съвременни данни дават възможност да се предположи, че е възможно те да са се появили най-напред в Азия”, разказва доцент Павел Скучас.
Откритият гущер, получил названието Sibirotitan astrosacralis, се отнася към титанозаврите – семейството на най-големите живи същества, обитавали някога Земята.
Досега са известни само два вида гущери, чиито останки са били намерени на територията на Русия, което прави костите на сибиротитана крайно рядка и уникална находка, отбелязва още БГНЕС.
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Титанозаврите принадлежат към завроподите – големи четириноги тревопасни гущери, които са разчитали на огромната си маса, огромното количество яйца и бързия растеж на малките. Семейството Titanosauria се смята за нещо като 'кошче за отпадъци' сред гигантските тревопасни динозаври: към тях учените причисляват всички нови вкаменелости, които не могат да бъдат отнесени към един или дург род завроподи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Останките от повечето титанозаври, включително от рекордно големите аргентинозаври гиганти с дължина от 35 метра и масса от около 90 тона, са намерени в южната аржентинска провинция Патагония, където в далечното минало е имало условия за живот на такива големи същества.
Учените предполагат, че сходни условия може да са били налице в днешен Сибир и Монголия, където наскоро палеонтолози откриха множество останки от титанозаври и други семейства завроподи.