Стайните растения често се смятат само за декоративни елементи, но последни изследвания сочат, че стайните растения могат да намалят нивата на определени замърсители.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Изследване на Университета в Бирмингам (Великобритания) е установило, че обикновените стайни растения могат да намалят с 20% нивата на азотен диоксид (NO2) – често срещан замърсител.
Макар че биологичният процес зад отстраняването на NO2 остава неясен, изследователите се надяват, че откритията ще насърчат хората да купуват повече стайни растения.
Кои растения пречистват въздуха
Екипът изследвал само три често срещани стайни растения: спатифилум уолис (Spathiphyllum wallisii), ароматна драцена (Dracaena fragrans) и замиокулкас (Zamioculcas zamiifolia).
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Всяко растение било поставено в тестова камера, съдържаща нива на NO2, аналогични на тези в офис, разположен до оживена улица. В рамките на един час авторите провели внимателно наблюдение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Spathiphyllum wallisii. Снимка: iStock
Резултатите показали, че и трите растения успели да отстранят около половината от NO2 в камерата в рамките на този час. Това се случило независимо от околната среда, като например нива на осветеност или влажност.
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Dracaena fragrans. Снимка: iStock
„Растенията, които избрахме, бяха много различни едно от друго, но всички показаха поразително сходни способности за отстраняване на NO2 от атмосферата – казва д-р Кристиан Пфранг, ръководител на изследването. – Но това свойство е различно от това как стайните растения абсорбират CO2. Установихме това в нашата предишна работа. Този фактор е силно повлиян от факторите на околната среда."
Zamioculcas zamiifolia. Снимка: iStock
В по-голямо пространство ефектът от трите растения ще бъде по-малък, около 3,5%, казват изследователите. Вдишването на въздух с висока концентрация на NO2 може да раздразни дихателните пътища и може да е особено вреден за хора с респираторни заболявания, като астма.
Децата и възрастните хора също са по-застрашени от развиването на респираторни инфекции и да реагират повече на алергени (всяко вещество, което предизвиква алергична реакция, като например цветен прашец).