Ученият, който изгори диаманти, за да докаже, че са от въглерод

25 юни 2023, 08:42 часа • 10684 | прочитания

През 1772 г. Антоан-Лоран дьо Лавоазие – понякога наричан бащата на съвременната химия – изгаря ценни диаманти и доказва, че те се състоят от въглерод, пише IFLScience.

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Когато се ражда Лавоазие, химията все още не е това, което бихте нарекли наука. Вярванията включват теорията за флогистона – че всички горими материали съдържат „огнена субстанция“ (наречена флогистон), която се освобождава при изгарянето и се поема от околния въздух. Според теорията, когато въздухът се насити с флогистон до степен, която не може да абсорбира повече, пламъкът ще изгасне.

Лавоазие има различни и прогресивни идеи, до които стига след експерименти с изгаряне на сяра и фосфор. Той забелязва, че теглото на тези материали се увеличава след изгаряне. Това го кара да предположи, че те се комбинират с въздуха, за да постигнат това увеличение.

Хабсбургската челюст: деформация от кръвосмешение

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Експеримент на английския натурфилософ Джоузеф Пристли, за когото чува Лавоазие, включва нагряване на червен живачен оксид. Безцветният газ, получен в резултат на експеримента, е наречен „дефлогистиран въздух“ от Пристли, въпреки че Лавоазие по-късно ще докаже, че това е кислород.

Що се отнася до диамантите, по онова време хората ги смятали за отделно вещество, несвързано с материали като въглища и графит. Лавоазие, който се интересува от разграждането на материалите до тяхната най-основна форма, взема диамант и го поставя в затворен буркан, пълен с кислород, опитвайки се да го изгори с помощта на гигантска лупа, с която да фокусира слънчевите лъчи.

Въпреки своята репутация на непоколебима издръжливост, диамантите имат удивителната способност да горят с достатъчно количество кислород. Това наблюдение е в рязък контраст с теорията за флогистона, която предполага, че диамантите трябва да горят във всеки тип въздух, стига „огнената субстанция“ да се съдържа изключително в самия диамант и околният въздух (т.е. кислородът) не играе роля в този процес. Диамантът изгорял, което окончателно потвърдило прозорливото подозрение на Лавоазие, че диамантът се състои от въглерод.

Картите Таро не са били предназначени за гадания

Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)

Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема

Освен очевидния акт на изгаряне на един от най-скъпоценните камъни на Земята, значението на експеримента на Лавоазие се крие в неговия количествен аспект. Въпреки че диамантът бил изложен на разрушителния пламък, общото тегло на контейнера и съдържанието му останали същите както преди изгарянето. Това важно наблюдение добавило доказателства, както при другите си експерименти с горене, че материята нито се създава, нито се унищожава при химични реакции, а се запазва.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес