Учени от Уганда са разработили „умно яке“, което може да диагностицира пневмония по-бързо от лекарите. Откритието дава големи надежди срещу болестта, която убива стотици деца по света, съобщи БГНЕС.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Идеята е на 26-годишната Оливия Кобуронго, която дълго време страда от различни неразположения, преди да й бъде поставена правилната диагноза. Тъй като лечението закъснява, възрастната жена е починала.
Оливия споделила хрумването си с неин приятел – 24-годишният инженер Браян Турибагу, който с екип от лекари разработва биомедицинско яке и приложение за мобилни телефони, регистриращи болестта още в начален стадий.
Пневмонията е тежка инфекция на белите дробове, която всяка година убива над 24 000 деца под 5-годишна възраст в Уганда. Често те са погрешно диагностицирани с малария, сочат докладите на УНИЦЕФ.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Липсата на достъп до лабораторни изследвания и инфраструктура в бедните общности означава, че здравни работници често трябва разчитат на прости клинични прегледи, за да поставят диагнози.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Комплектът, наречен „Мама-Оре“, позволява на лекари просто да сложат якето на детето и неговите сензори да отчетат състоянието на белите дробове, начина на дишане и телесната температура. Обработената информация се изпраща към мобилния телефон чрез блутут.
Според учените якето, което все още е само прототип, може да диагностицира пневмония до три пъти по-бързо от един лекар и да намали човешката грешка при назначаване на терапия.
Екипът работи по патентоване на комплекта, който вече е в списъка за наградите на Кралската академия по инженерство в Африка.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
Традиционно лекарите използват стетоскоп, за да проверят за нетипични звуци в белите дробове. Ако те обаче подозират малария или туберкулоза, които също включват респиратотен дистрес, се губи ценно време в лечението на пациента.
По данни на УНИЦЕФ повече от 900 000 деца под 5-годишна възраст умират от пневмония всяка година в Южна Азия и Субсахарска Африка. Така белодробното заболяване взема повече жертви от маларията, менингитът и ХИВ/СПИН, взети заедно.