Археолози от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) откриха антропоморфна статуя, датираща от раннокласическия период на цивилизацията на маите (200 – 600 г. сл. Хр.).
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Откритието е направено по време на строителни работи близо до село Конхуас в мексиканския щат Кампече. Конхуас се намира в непосредствена близост до руините на Баламку – храмов комплекс на маите, в който се намира един от най-големите оцелели фризове от света на маите.
Смята се, че варовиковата статуя представлява Сизин, известен също като Кисин – божество, свързано със смъртта в митологията на маите. Смята се, че името Сизин означава „Вонящия“. Според митологичните вярвания на лакандоните след смъртта на човек Сизин подлага душата на огнено изпитание, изгаряйки я в устата и ануса, докато се разпадне напълно, пише HeritageDaily.
Статуята е с височина 25 сантиметра и показва божеството в седнало положение, носещо пръстен на носа и маска. Ръководителят на INAH описва фигурата като притежаваща отличителните характеристики на божество на смъртта.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Разкриха тайната на календара на маите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Разкопките, извършени в Секция 7 от проекта Maya Train, 1525-километрова железопътна мрежа, която ще пресича Юкатан, са дарили учените с допълнителни важни находки. Открити са 21 960 археологически обекта.
Освен това са намерени 72 480 керамични съда, 64 гроба и 227 природни обекта, свързани с човешкото обитаване, което подчертава богатото историческо и културно наследство на региона.
През април 2023 г. археолозите от INAH откриха статуя на бога на светкавиците на маите – Кавиил, който се свързва и със змии, плодородие и царевица. Въпреки че изображения на Кавиил могат да бъдат намерени в релефите на маите и в кодексите на Дрезден и маите в Мексико, по-рано са открити само три статуи на това божество и всички те са от древния град Тикал в Гватемала.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали