Японски учени откриха, че причината за депресията е вирус, който може да бъде „хванат“ при анализ на кръвта, съобщи РИА Новости.
Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия
Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите
На медицината се познати 8 вида херпеси, като медиците изследват шестия вид човешки херпеси. Съществената особеност при него е, че живее в човешкия организъм цял живот. 100 % от хората са носители на този тип вирус, който обикновено се крие в кръвта. При стрес или умора количеството му се увеличава и той се проявява и в слюнката. През носа се опитва да проникне в мозъка и да го зарази. Между мозъка и задната част на носната кухина има обонятелна луковица, която вирусът заразява. След това вирусът отново преминава в латентно състояние, допълва БГНЕС.
След това вирусът, по-точно неговият ген SITH-1 произвежда протеин, който започва да изпраща калций до клетките. От прекаленото количество калций клетката умира.
Обонятелната лукавица играе важна роля в мозъка – свързана е с емоциите. Затова когато клетките на обонятелната луковица умират, това влияе и на емоциите. При натрупване на стрес, което е реакция, причинена от външен източник, мозъкът реагира по начин, който става причина за депресия. Всичко това се случва заради протеина SITH-1. Тъй като той убива клетките на обонятелната луковица, мозъкът реагира допълнително на стреса, което от своя страна става причина за депресия.
Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите
Ако в организма на човек бъде регистриран този протеин, това означава, че рискът от депресия нараства 12 пъти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?
Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето
Разбира се, организмът не оставя нещата на самотек, а се опитва да се бори с вируса, вследствие на което в кръвта се появяват специфични антитела, които са своебразен маркер за надвисналата опасност.
Повишената концентрация в кръвта на антитела свидетелства косвено, че протеинът е започнал да убива клетките, което се открива не само при хора с ясно изразени симптоми на депресия. Тя се проявява при хора, които са потиснати от нещо и нямат настроение.
По-рано на депресията не се е гледало като на болестно състояние, докато сега, когато причинителят е ясен, вече може да се помисли за създаване на лекарство, което да препятства вирусът да попадне от слюнката в мозъка.
Още: Защо лицата на бегачите на дълги разстояния се променят драстично? Учените обясняват
Още: Нови археологически находки: Откриха древноегипетски гробници с керамика и човешки останки