Биляна Дудова и Айк Мнацаканян с бронзови медали от Гран При в Загреб (ВИДЕО)

1367
Снимка: БФБ/ колаж на Actualno.com

Биляна Дудова и Айк Мнацаканян спечелиха бронзови медали на турнира Гран при по борба в Загреб (Хърватия). Двамата завоюваха отличията си, след като бяха изтеглени до репешажите. Тайбе Юсеин също получи втори шанс, но не успя да се възползва от него.

В спора за бронза в категория до 62 килограма при жените световната и четирикратна европейска шампионка Дудова надделя над Лайс Нунеш де Оливейра (Бразилия) с 2:1. Преди това българката победи на старта китайката Хиао Жуан Луо, но впоследствие загуби от японката Сакура Мотоки с 1:8, която обаче стигна до финалите и изтегли нашата състезателка до репешажите. Там Биляна се наложи над Виктория Весо (Естония) с 5:0, за да си осигури и схватка за медал, в която бе безпощадна.

Другата ни представителка в тази категория Тайбе Юсеин претърпя поражение на четвъртфиналите. Капитанката на националките бе спряна от Грейс Якоб Бюлен, двукратна европейска шампионка, с 0:11. Норвежката се класира на финали и съответно даде втора възможност на бронзовата ни медалистка от Токио. Българката надира с 5:0 Енико Елекеш, но в край на сметка остана пета, след като отстъпи пред Кайла Колийн Миръкъл (САЩ).

При мъжете в категория до 77 килограма класикът Айк Мнацаканян спечели отличието след победа над Джони Джъст Бур (Франция). Медалистът ни от световни и европейски първенства тръгна с успех срещу италианеца Лука Дариози – 9:0, но след това бе туширан от иранеца Мохамадали Гераели, който стигна финал, така Айк продължи на репешажите. Там натурализираният у нас арменец победи норвежците Хуан Аак с 9:0 и Пер Андре Куре с 5:0, за да стигне до битката за бронза.

Утре няма да има българско участие в надпреварата, а в неделя излиза последният национал при класиците – Кирил Милов (97 кг), европейски шампион и втори в света от 2022 година. Негов първи съперник ще бъде Мурат Локяев от Азербайджан.