Исторически медал за България от Световното първенство по фехтовка (СНИМКИ)

5758

Нова страница в историята на българската фехтовка! Отборът ни на сабя девойки извоюва бронзовите отличия на Световното първенство за младежи, девойки, кадети и кадетки, което се провежда в Пловдив. Тимът в състав Калина Атанасова, Белослава Иванова, Ана Михайлова и Емма Нейкова, под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов, стигна до третото място в конкуренцията на 28 отбора. Това е първи медал за българската женска фехтовка в отборна надпревара на световни първенства.

Представителките ни влязоха в турнира под номер 8. В първия си двубой от елиминациите, за място сред най-добрите осем, те победиха Румъния с 45:21. В следващата среща българките се изправиха срещу поставените под номер 1 в схемата французойки и ги надиграха с 45:42, гарантирайки си място в топ 4. До последната смяна в двубоя сабльорките ни изоставаха в резултата, но при 32:40 Емма Нейкова изведе България до успех с 45:42.

Страхотна игра и заслужено трето място! Българският отбор на сабя девойки извоюва бронзовите медали на световното...

Публикувахте от Българска федерация по фехтовка в Понеделник, 3 април 2023 г.

В срещата за място на финала девойките ни отстъпиха пред тима на Италия с 18:45. В битката за бронзовите медали възпитаничките на Ивайло Воденов победиха Узбекистан с категоричното 45:33 и така стигнаха до най-големия успех в историята на България в отборните надпревари при девойките на световни първенства. Преди два месеца пък Олга Храмова, Йоана Илиева и Емма Нейкова записаха най-доброто класиране на страната ни в турнири за Световната купа.

Във вторник Световното първенство продължава с индивидуалната надпревара на младежи и девойки рапира, а в 14:00 часа шампионатът ще посети Президентът на Република България Румен Радев