Вече шести пореден ден София е блокирана от стачката на градския транспорт, която се очаква да прерасне в безсрочна. Оркестрираният натиск върху кмета Васил Терзиев се засилва. Целта личи ясно: принудително предсрочно прекратяване на мандата му, пише Емилия Милчева в коментара си в "Дойче веле".
В София вече шести ден автобуси, трамваи и тролеи не се движат, а няма големи надежди за скорошно споразумяване между кметската управа и протестиращите шофьори. Блокираната от стачката на градския транспорт столица, в която живее и работи една четвърт от България, е изправена и пред криза с боклука. От днес две фирми, които чистят осем от 24-те района на града, заплашиха да спрат извозването на отпадъците заради неплатени 9 милиона лева.
Бюджетът на София за 2025 с планирани разходи за 2.84 млрд. лева още не е приет и по тази причина Столичната община бави разплащания за над 100 милиона лева. Заради неизплатени средства са прекратили работа и фирми, които изпълняват ремонтни и строителни дейности.
Още: Къде са директорите на транспортните дружества? "Спаси София" настояха за обединение на фирмите
А кметът Васил Терзиев уверява, че има план за справяне с кризата.
Останал и без един от коалиционните си партньори - партия "Спаси София" (СС), която оттегли доверието си и общинските ѝ съветници се отделиха в самостоятелна група, Терзиев продължава да разчита на подкрепата на ПП-ДБ. Пред сградата на общината на ул. "Московска" 33 днес ще се съберат граждани, които от няколко дни се организират в социалните мрежи в събитие под надслов: "Подкрепа за кмета на София срещу мафията".
Снимка: Actualno.com
Под обсада
Оркестрираният натиск върху столичния кмет се засилва. Целта личи ясно - принудително предсрочно прекратяване на мандата му, което да се случи по един или друг начин. Транспортна блокада. Контейнери с планини от отпадъци край тях. Общински съвет, в който коалицията, която го подкрепя, няма мнозинство - и за капак продължаващо съдебно дело, което оспорва избора на Васил Терзиев. (Ваня Григорова (БСП), която загуби на балотажа срещу Терзиев с 4786 гласа, обжалва резултатите.) Реалният господар на СОС е доминираното от ГЕРБ и БСП т.нар. "икономическо мнозинство", съставено от съветниците на ГЕРБ, БСП, ВМРО, ИТН и отцепници от "Възраждане", овладяло почти всички комисии в СОС.
Това мнозинство спъна актуализацията на бюджета за 2024 г. и смени без конкурси бордовете на 6 ключови общински фирми - "Топлофикация София", "Софинвест", "Метрополитен", "Център за градска мобилност", "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспорт".Последните две дружества сега стачкуват, а управлението им е на тъмно, (както и на останалите), а информация може да изиска само СОС, който им е принципал. Не е известно какви са загубите, как се харчат ежегодните субсидии, които се отпускат (16.5 млн. лева само за автотранспорта), колко е раздута администрацията. Според заместник-кмета по финансовите въпроси Иван Василев има общо 700 души администрация в четирите дружества, които отговарят за транспорта в София. Шофьори обаче не достигат - 100 човека в електротранспорта и още 250 в автобусния транспорт.
Столичният кмет проявява неотстъпчивост по исканията на синдикатите: 400 лева увеличение на заплатите от 1 март т.г., 500 лева за 2026 г., 600 лева през 2027 г. за всичките 7000 служители. Освен това настояват за осигуряване на санитарни помещения и тоалетни, подобряване на осветлението, отоплението и работното униформено облекло. Офертата на Терзиев и екипа му е увеличение със сто лева и по-висок бонус, което протестиращите отказват.
В протестите има всичко - команди от партийните кули, синдикален клиентелизъм (профсъюзни лидери са общински съветници от ГЕРБ и БСП) и натрупана несправедливост. Проблемите не са нови, трупани са през годините управление на столицата от ГЕРБ, но и Терзиев не се зае с тях навреме, макар да преполовява мандата си. Работещите в градския транспорт започнаха да протестират повече от месец преди стачката на 14 май, но кметът игнорира проблема.
Още: След срещата с Терзиев: Стачката става безсрочна, градски транспорт няма да има
Според председателя на постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност в СОС Иван Таков (БСП), от 6 месеца в комисията чакат икономическата рамка за транспорта да бъде предоставена за предварително гледане. "Преди повече от месец поискахме и разработен сценарий на икономическата рамка с увеличение на заплатите на работещите в транспортните дружества със 100, 200, 300 и 400 лева. До момента нищо не ни е предоставено от екипа на кмета", каза Таков. След оставката на зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов обаче не е намерен негов заместник. Впрочем, същият Павлов беше казал, че за 2024 г. "София има рекорден бюджет за градския транспорт, за който са осигурени 505 млн. лева". Как са изхарчени тези пари, които са почти една пета от миналогодишните разходи на столицата?
Снимка: БГНЕС
"След като имаме пред себе си пълна неадекватност от кмета и администрацията на Софийска община, очевидно СОС ще трябва да поеме нещата в свои ръце", каза Таков преди дни. Всъщност СОС не ги е изпускал - и едва ли ще допусне каквато и да било промяна в работата на транспортните фирми, които са все на загуба. "Икономическото мнозинство" в СОС е възпроизведено в парламента и изпълнителната власт, така че оттам подкрепа за реформа няма да се получи.
И на 19 май Васил Терзиев не успя да се договори с протестиращите: кметът на София бе казал, че е готов да преговаря, ако транспортът бъде възобновен.
Още: Няма градски? Няма проблем: Безплатно приложение помага на софиянци да се придвижват из града
Може ли все пак да помогне държавата? В столичния градски транспорт всяка година се изливат десетки милиони левове. За субсидии (които не финансират разходи за персонал, б.а.) за 2025 Министерството на финансите отпуска 106 млн. лева на Столична община, което е със 17 млн. лева повече от м.г. - толкова са поисканите пари за охраната на метрото от МВР. (За сравнение за 2022-2023 г. са отпуснати 89 млн. лева субсидии, колкото само за 2024.) Финансовият министър Теменужка Петкова посъветва Терзиев да преструктурира разходите - бездруго няма още приет бюджет за 2025, за да осигури средства за по-високите заплати.
"Идвам с решенията и екипа" Къде са?
През есента на 2023 г. икономистът Васил Терзиев, един от създателите на "Телерик" - ΙΤ-компания, продадена за рекордните $262 млн., уверяваше софиянци, че ще намери решения за проблемите на града. Две години по-късно даже сайтът на Столична община си е същият.
Терзиев не е единственият кмет в България, който работи без мнозинство в общинския съвет. Той обаче е критикуван, че се е изолирал с екипа си от съветници, вместо да търси мнозинства по определени цели и приоритети в СОС. Столична община все още няма обещаната нова структура на администрацията. Няма и същинска управленска програма със срокове и конкретни мерки - 19-те приоритета, обявени в средата на 2024, са далеч от такава. Транспортът и чистотата са ключови за един град, а все още не са пуснати обществените поръчки за избор на фирми за чистенето на града за 2025 г. - дейност, за която са предвидени 302.1 милиона лева.
До края на юли м.г. главен архитект на София беше Здравко Здравков, който изпълняваше тази длъжност от 2016. След това първоначално временно, а след спорен конкурс - и за постоянно, постът бе зает от арх. Богдана Панайотова, фаворит на Терзиев. Нейният избор предизвика трус в коалицията ПП-ДБ - в публична позиция "Продължаваме промяната" възрази срещу Панайотова, "чиято професионална биография и действия пораждат сериозни съмнения относно интегритета и независимостта при вземане на решения". В отговор кметът обясни, че я е пратил на полиграф и всичко е наред. Строителството в София продължава с пълна пара.
Язвителният коментар на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че софиянци трябва да си "изстрадат промяната", сиреч избора на Васил Терзиев, може и да мобилизира симпатизантите на ПП-ДБ. София е ключова за коалицията - от столичните райони са избрани 14 от 36-те ѝ депутати. Но ефектът ще е временен. В дългосрочен план Терзиев ще трябва да избира - да бъде смел и да действа политически, или да довърши унило мандата си като лице на промяната с вързани ръце заради хронична липса на воля за разчистване на старите модели.
Източник: Емилия Милчева, "Дойче веле"