Община Пловдив започва възраждането на емблематичното кино „Космос”

08 май 2025, 17:58 часа • 341 | прочитания

Кметът на Пловдив Костадин Димитров даде старт на реставрацията на емблематичното кино „Космос“. На събитието присъстваха заместник-кметовете Пламен Панов, инж. Хакъ Сакъбов, Александър Държиков, Иван Стоянов, Владимир Темелков, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, директорът на фондация „Пловдив 2019“ Кирил Велчев, авторите на проекта - архитектите Димитър и Елена Балджиеви, представители на администрацията и изпълнителите. „Строителството на кино „Космос“ започва през 1960 година и четири години по-късно е завършено. Това е било най-модерното кино в Пловдив, емблема на града. Тук са излъчвани много прожекции и често явление бяха опашките за билети. За „Междузвездни войни“ зрителите бяха препълнили дори стълбите и пространството във фоайето“, спомни си кметът Костадин Димитров.

Различните идеи за киното

Той допълни, че през годините е имало различни идеи за киното, включително да се разруши и на негово място да се издигне многоетажен паркинг, което не се е случило, благодарение и на гражданската инициатива.

„Благодаря на всички, които подкрепиха идеята Пловдив да има още една сцена за култура. Концепцията на арх. Балджиев е сградата да се доближи максимално близо до автентичния вид на кино „Космос“. Проектът не получи нито един негативен отзив“, подчерта кметът Костадин Димитров.

Арх. Димитър Балджиев припомни, че от 2019 година, когато концепцията на екипа му спечели конкурса, е извървян дълъг път, който води до реалния старт на строителните дейности.

Той уточни, че зрителната зала ще бъде пригодена за различни видове културни събития, отговаряйки на всички съвременни стандарти за мултифункционални пространства.

„Кино „Космос“ ще има нова зала с 599 места и сценична механизация. Тя ще може да се използва за кинопрожекции, камерни представления, експериментални спектакли. Предвидени са и други две презентационни зали, както и гримьорни, складове, санитарни възли и други спомагателни помещения.

Площадното пространство ще се възобнови, като се запази цялата годна и безопасна растителност. След оформянето му ще може да се види красотата на сградата“, посочи арх. Балджиев.

Той благодари на гражданите и организациите, които са успели да запазят сградата, както и на Община Пловдив – за инициативата и осигуреното финансиране от 9,9 милиона лева.

Проектът, чийто срок за изпълнение е две години, ще бъде реализиран от фирма „ГБС Пловдив“. Представителят на фирмата-изпълнител Димитър Делиев се ангажира да завърши качествено обновяването на сградата, създадена от арх. Любомир Шинков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес