След Стара Загора и в Пловдив ветеринарните лекари тръгнаха на протест

23 юли 2014, 16:19 часа 11454 прочитания 0 коментара

Протестна нота връчи днес д-р Вяра Гришина, председател на пловдивската колегия на Българския ветеринарен съюз, на директора на пловдивската агенция по храните д-р Иван Шиков, предаде БГНЕС.

Още: На тържествена церемония в Пловдив връчиха Националните награди за принос в българската книжовна култура „Христо Г. Данов”

Още: Министерството на отбраната даде зелена светлина за прехвърляне на терени за нуждите на oбщина Пловдив

Десетки ветеринарни лекари се бяха събрали днес пред вратите на агенцията, за да изразят своя протест срещу занижените с пъти цени на профилактичните прегледи и други мерки, въведени напоследък от държавата. Нито един от ветеринарните лекари в Пловдив и областта не е подписал договор с Областната агенция по безопасност на храните за изпълнение на Държавната профилактична програма за селскостопанските животни.

Лекарите настояват и лабораторните проби на животните да се изследват единствено и само в лаборатории, които не са на подчинение на БАБХ, защото иначе се получава конфликт на интереси и никой, според тях, не гарантира достоверността на получените резултати. Ветеринарните лекари заявяват и готовност да се обърнат към съда, ако БАБХ спре достъпа им до Информационната система - Вет ИС, защото това би било умишлена злоупотреба със служебно положение, което би нанесло вреда на бизнеса им. По сегашните разпореждания излиза, че профилактиката, прегледите и изследванията по животните в 205 населени места в Пловдивско трябва да се извършват от 20 служители в Областната дирекция по безопасност на храните, което, според ветеринарните лекари, е невъзможно и крие рискове за населението. Аналогичен протест на ветеринарни лекари има днес и в Стара Загора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес