"Който е зависим, той отива при Пеевски". Това каза по БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова. Поводът - оставката на Джевдет Чакъров от ДПС-ДПС и вчерашната му среща със снимка при Делян Пеевски: "От една страна зависим – има нещо, с което го държат. От друга страна няма вътрешната сила да се противопостави. Или страхът е толкова голям, че наистина не може да реагира достойно. Посланието е зависимост – отива към Пеевски. Това послание казва на обществото две неща – има една силна фигура в държавата и трябва да се съобразяваме с нея – Делян Пеевски.
Пеевски - премиер?
Антоанета Христова каза, че е много вероятно Пеевски да е следващият премиер на България. Целта му, според нея, е точно това.
Още: "Делян Пеевски поглъща ДПС": Журналист за случващото се в партията
Другото голямо послание е, че обществото определя в крайна сметка кой побеждава – в демокрациите е така, в олигархиите е по различен начин. Моята оценка в момента е, че ние живеем в олигархична система, а не в демокрация".
Олигархията, според политическия психолог, се случва постепенно. Тя е процес, който има своите индикатори:
"Основен индикатор е това, че много хора не излизат да гласуват, а гласуват за олигарсите тези, които са им подчинени или зависими от тях.
В олигархията имаме рязко намаляване на свободата на словото. В олигархията имаме взимане на решения от тези, които държат властта. Има и по-малки олигарси, които могат да не са допуснати до властта.
Още: Доган го няма, Борисов е на втора линия, виждаме голямото момче
Снимка Пресцентър на ДПС Ново начало
Тогава вече говорим за друг вид битка, вътрешна, и специфика на олигархичната структура. Освен свободата на словото, имаме поредица от ограничения на права, нефункциониращи добре институции на държавата.
Ние не живеем в демокрация. Ние живеем в олигархично управление. Това означава, че всички решения са поставени във властта на тези хора".
Избори или излизане на улицата
Единствено хората са в състояние да разбият това управление, а начините са два – с избори, ако бъдат допуснати такива, или чрез излизане на улицата, смята проф. Христова:
Още: След Джевдет Чакъров идва ред на следващите: Денков за действията на Пеевски
"В момента ударът се връща в тези, които не излязоха да гласуват, ударът е в тези, които са недоволни. Това е характеристиката, това е диагнозата и това е болестта на обществото, спрямо която лечението е това – когато и ако има избори, обществото да осъзнае, че е болно и че си е докарало само тази болест.
Или пък да излезе и да се справя. Вирусът беше посят сред тези, които отказаха да бъдат активни граждани. Българите приеха, че други решават нещата вместо тях, че те са слаби, че винаги, когато се опитат да наложат мнението си например от площада, че някой ги яхва и този някой няма качества. Това беше голямото разочарование на 2020 г.".
Още: Огнян Минчев: Подозренията, че има лична сделка между Чакъров и Пеевски са основателни
В България няма гражданско общество, а единственият начин то да се развие, са референдумите. Според Христова държавата не си е свършила работата и за еврото не е имало нито дебат с аргументи, нито информационна кампания.
Още: Чакъров напуска и парламентарната група на Доган. Ще остане ли в парламента?