Белобрадова: Не си свършихме работата със Северна Македония

31 май 2024, 08:50 часа 2539 прочитания 0 коментара

Ние не си свършихме работата. Това каза кандидатът за евродепутат от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова в сутрешния блок на БНТ във връзка със Северна Македония. 

Още: Желязков подкрепи Израел в момент на вълна от признания на Палестина

Още: Стена срещу дронове: Експерти за ролята на щита и как би функционирал

"Имаме подписан договор за приятелство, но ние нищо не правим по този договор. Не постъпихме като страна, която трябва да е водеща в тези отношения и в момента, тъй като положението в Европа вече се промени, в голяма степен РСМ попадна под влиянието на Сърбия, което означава индиректно на Русия, тези така наречени влошени отношения между двете държави са реакция на една много по-голяма битка за Балканите", смята Белобрадова. Тя заяви, че страната ни трябва да защитава националния си интерес. ОЩЕ: Председателят на Фондация "Македония": Русия и Сърбия спечелиха изборите там (ВИДЕО)

Кое е най-важното за Европа?

"От две години насам имаме война в Украйна и сигурността на ЕВропа е централна тема. Последните месеци предполагам сте забелязали, че се намираме в предвоенна обстановка. Няма от какво да се притпесняваме, ако правилните хора отидат на правилните места и започваме да разглеждаме сценарий, в който Европа трябва да бъде защитена. Най-важното за Европа е единна отбранителна система и осигуряване на мира", смята Беробрадова. Тя уточни, че единната отбранеителна система не означава единна армия, а по-сткоро означава уеднаквяване на режимите, в които работят различните армии.

Изходът от войната в Украйна

Според нея единствените преговори за мир биха могли да бъдат, ако Русия се изтегли от Украйна. "Този, който трябва да осигури този мир, е президентът Путин, който трябва да изтегли всичките си войски", смята Белобрадова. 

Още: Проф. Огнян Минчев: Демокрацията отслабва, мнозинството вече не вярва, че изборите носят промяна

Още: Росен Желязков участва в Срещата на високо равнище на Общото събрание на ООН

Тя отбеляза, че при тази война няма просто две враждуващи страни, които да призовем да спрат, а една суверенна държава, която е нападната едностранно от Русия.  "Ролята на ЕС е да подкрепя държавата, която беше нападната от Русия", смята Белобрадова. ОЩЕ: Колко скъпо ще ни излезе, ако Украйна загуби войната

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес